Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bir film çektiğimizi düşünelim. Film, hareketin her anını çekmeli. Arada çekilmeyen hiç bir an kalmamalı. Bu filmin uzunluğu ne kadar olurdu? Sonsuz?

Bu soruyu sorma nedenim, Zenon paradoklarının birer matematik probleminden ziyade evrenin algıladığımızdan farlı olabileceği ihtimali.
950 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
253K UP
Krononot⁸

Evren zaten biyolojik organizmaların algılarının tamamen dışında bir yapıya sahip. Niye?

Her organizma, yaşamda kalma üzerine evrimleştiği için algısal kapasitesi bu amaca hizmet etmek üzerine gelişmiştir. Her tür, kendi yaşam koşullarına uyumlanmıştır.

Bu açıdan bakarsak, algısal kapasitemizin evreni algılaması oldukça uzak bir beklentidir. Bilimsel olarak buna UMWELT denmektedir. Organizmalar, evreni algısal kapasitelerinin izin verdiği kadarıyla değerlendirebilir, aslında olduğu haliyle değil. Diğer yandan boyut algımız 3+1 ile sınırlı, zaman boyutuna sadece maruz kalıyoruz. Bu da oldukça sınırlayıcı bir durum. Bir saniye sonra ne olacağını bilmeden yaşamaya devam edebiliyoruz, çünkü bunu sürekli yaparak alıştık. Oysa oldukça trajik bir hapis. Mekanda hareket edebiliyor ama zamanda hareket edemiyor olmak, bu hapsin bir yan etkisi.

Tüm Reklamları Kapat

Kütle sahibi olmanın neden olduğu bu hapis olma durumu, zaten yüzde 4-5'i madde olan evrenin, ışığın 10milyarda 1ini gören bir tür için solucan olduğunu kabullenmek kadar sorunlu bir durum. Gördüğümüz üzre, biyolojik kapasitemizdeki bu korkunç sınırlılık durumu, yaşamda kalmamıza yettiği için normalmiş gibi geliyor bize.

Evrenin bizim algıladığımız şekilde olmasının imkansızlığı, kendi varlığımızdan bile önde gelen bir somutluk olarak değerlendirilmeli.

Kaynaklar

 1. Sara Asu Schroer. Jakob Von Uexküll: The Concept Of Umwelt And Its Potentials For An Anthropology Beyond The Human. (7 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 7 Eylül 2021. Alındığı Yer: trandfonline.com | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close