Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
6
Puan Ver

Bir düşünceyi savunmak için bir ideolojiye bağlanmak zorunlu mudur?

Örneğin savaşlara karşı olmak için hümanist, kadın haklarını savunmak için feminist veya halka değer vermek için sosyalist olmak mı gerekiyor?

1
124 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

"Bağlanmak" bir bütün içerisindeki esaslı kabul edilen doğrular uğruna tali yanlışlara göz yummak ise etik anlamda her ne için olursa olsun yanlış bir eylemdir. Zira bile bile yanlış yapmak her ne koşulda olursa olsun ahlaki değildir. Bununla birlikte ideolojiler zannedilenin aksine "kural kalıpları" değil "ilkeler bütünüdür". Bu yüzden ideolojiler insanların reflekslerini, tavır alışlarını, belirler. Söz gelimi politik bir olay olduğunda insanlar ister istemez bir refleks geliştirir. Geliştirdikleri refleksler de onların ideolojilerini ortaya koyar. Bir hümanist politik bir olayda bireyin özgürlüklerini önceler. Bir feminist her şeyden önce kadınlara yönelik hak ihlallerini engellemeye çalışır. Sosyalistler emek-sermaye ikiliğinin toplumda çözülmesi gereken en önemli konu olduğunu savunur ve emekten yana durur. Milliyetçiler yurt içinde ortak dil ve tarih ekseninde yurttaşlık bilincini geliştirmek ve yurt dışına karşı yurttaşların ortak haklarını korumak ister. Daha genel konuşacak olursak her ideoloji birbirini dışlamaz. Emeğin konumuna önem veren bir sosyalist yeri geldiğinde milliyetçi refleksler de geliştirebilir. Ancak onun milliyetçiliği emeği dışlayan veya sermayeyi koruyan bir milliyetçilik olmaz. Burada vurgulanması gereken, ideolojileri ideoloji yapanın kural üreten dinamolarının, ilkelerinin olmasıdır. Buradan hareketle bir ideolojiye "bağlanmak" zorunlu olmasa da ideolojisizlik de imkansızdır. İdeolojilerin esnemeyen özleri, kural üreten dinamoları, iyi tespit edilmeli; bu tespit doğrultusunda hangi ideolojilerin birbiriyle zorunlu çelişki içerisinde olduğu ortaya konmalıdır. Bunu yaptıktan sonra ise bir ideolojinin veya ideolojilerin doğru olduğuna kanaat getirilebilir. Getirilmelidir de.

445 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
8
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
8
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Unutmayalım ki sevgi ve şefkat gibi özelliklerimiz, primat kökenlerimizden gelmektedir. Dolayısıyla şempanzelere olan hassasiyetimiz de bir o kadar fazla olmalıdır.”
Jane Goodall