Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Bir dine bağlı olmadıkça nasıl mutlu olurum? Edit:Neye inanacağımı karar veremedim. Sanırım agnostik görüşe daha yakınım?

Bir dine inanmayı birçok kez denedim. Belki içim soğur bir şeye bağlababilirim dedim. Bütün herşeyi denedim lakin bir dibe girmeyi beceremedim. Çok mantıksız geldi bana bir tanrının bir din yollaması. Araştırdıkça bütün dinlerden soğudum. Şimdide diyorum kendime keşke hiçbir şey araştırmasaydım. Sorı sormasaydım. Çok mutsum üstelik sınav yılım. Lütfen yardımco olun Bir dinim olmadan nasıl mutlu olurum?
328 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mert Arık
Mert Arık
3,011 UP
Üniversite öğrencisi

Merhaba İsmail. Öncelikle tüm yazacaklarım tamamen kişisel görüşlerimden ibarettir. Din dediğimiz kavram zaten dil, devlet, millet, para gibi insan uydurması kavramlardan biridir. Tanrının tarihi çok geçmişe uzanır. Bunun için dinler ve inançlar tarihi hakkında araştırmalar yapıp, kitaplar okuyabilirsin. Kendini o olmadan mutlu olamayacağına şartlandıran sensin. Varoluşun sebebini ve amacını henüz kimse keşfedemedi ancak mutluluk gibi göreceli hisler kişiden kişiye değişse de kendini huzurlu hissettiğin hobilerine ve bu hayatta yapmak istediklerine odaklanarak biraz olsun hayattan haz alabilir, mutlu olabilirsin. Her şey duyularında ve duygularında bitiyor. Mutlu olmak istersen olursun, kendini karamsarlık bataklığına çekersen de oradan kurtulman epey zor olacaktır. Umarım biraz olsun fikir verip, yardımcı olabilmişimdir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Düşüncenin gelişimi ve evreleri, dinsel düşünme, antropoloji araştırmalarını konu alan Prof Dr Niyazi Kahveci'nin linkteki televizyon programı benim için epey aydınlatıcı olmuştu. Size de faydası dokunabilir.

Kaynaklar

 1. N. Kahveci. Insanlığın Düşünme Evreleri. (3 Ocak 2018). Alındığı Tarih: 5 Ocak 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close