Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Zehra Yeşil
Zehra Yeşil
13K UP
Üye
1

Bir cinayette olay yerinden yola çıkarak ya da cinayetin işleniş şeklinden nasıl katilin profili çıkarılabilir?

347 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bilge Nur Ahıskalı
kimya öğrencisi

Mesken önemlidir büyük oranda yakın çevrelerdedir suç aleti bıçak ise genelde nefret ve öfkeyle bağdaştırılır bıçak darbesine ve derinliğine bakarak gücünü yaşını cinsiyeti hatta boyunu dahi belirler aşırı şiddet içeren cinayetler genelde aşk öfke nefret gibi cinayetlerde olur organize olmayan suçlarda genelde katılın öldürme amacı olmadığını korktuğunu gösterir olay yerinde hiç katil dnası yoksa veya düzenliyse yada elini yıkamış durmuşsa soğuk kanlı ve dikkatli olduğunu gösterir öldükten sonra hâlâ devam etmekte öfkeyi ve bir tanışıklığı gösterir. Veya işleniş şekli mesleği belirleyebilir ölümcül darbeler darbelerin şekline bakılarak veya cinsel bir durum varsa bu da geçmişte cinsel suçları olan bir insan olabilir ayrıca suç aleti dışardan mı getirildi veya evde oldu bu olay evden mi alındı buna bakılarak katilin zaten öldürme amacıyla planlı geldiğini gösterir. Maktul katille boğuşmuş ise savunma yaraları varsa buda katilin gücü hakkında bilgi verebilir örneğin zorla girilme yoksa veya savunma izi yoksa tanıdık olduğunu düşünebiliriz. Genelde aletsiz cinayet işleyenlerin duygularıyla hareket eden rasyonelist düşünmediğini düşünebiliriz yani elle kolla bacakla işlenen cinayetleri kastediyorum boğmak mesela cesedin pozisyonu da bir şeyler belirler üstün açılmış olması kıyafetlerin olmaması cinsel suç olduğunu gösterir tecavüz olmasa bile cinsel bir durum olduğunu gösterir. Erkeklerin ise genelde ailesi ve arkadaşlarını öldürme durumunda bıçak yabancı bir insanı öldürmek istediğinde ise genelde ateşli silah kullanıldığını biliyoruz.

105 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close