Sorulara Dön
1
Ekoloji, Botanik & Mikoloji

Bir bitki fosili bulundu ve dna örneği alındı daha sonra hangi türe ait olduğu ve diğer türler ile akrabalık düzeyi nasıl belirlenir?

Ayrıca bitki fosilleri için farklı yöntemler de var mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Çağdaş bitki genomlarının nasıl ortaya çıktığı ve evrimleştiği büyüleyici bir sorudur. Bir yaklaşım, ortak atalarının dizisini ve yapısını derin zaman ölçeklerinde yeniden yapılandırmak için mevcut türlerden referans genomlarını kullanır. İkinci bir yaklaşım, subfosil kalıntılarında korunan antik DNA'yı sıralayarak genomik değişikliklerin daha kısa bir zaman diliminde doğrudan tanımlanmasına odaklanır. Gelişmekte olan paleogenomik alanında bir araya getirilen bu tamamlayıcı yaklaşımlar, modern genomların organizasyonunu ve düzenlenmesini şekillendiren evrimsel güçlere ilişkin içgörü sağlar ve yetiştirme programlarında genetik kazanımı teşvik etmek ve antropojenik baskıya yanıt olarak gelecekteki nüfus değişikliklerini tahmin etmek için araçlar oluşturmak için yeni bakış açıları açmak ve küresel ısınma.

Giriş

Çiçekli bitkiler veya anjiyospermler karasal bitki örtüsüne egemen olmaya başlamıştır. Karbon, oksijen ve su döngülerinin önemli bir bileşenidir ve gezegenimizin ikliminin ve substratının stabilitesine çok önemlidir. Fotosentez yoluyla, anjiyospermler güneş enerjisini neredeyse tüm karasal ekosistemlerin gelişiminin altında yatan temel kimyasal enerji kaynağına dönüştürür. Çiçekli bitkiler, diğer birçok kullanımın yanı sıra gıda, hayvan yemi, ilaçlar ve inşaat, giyim ve imalat için ana malzemelerimiz olarak insan toplumu için de gereklidir. Moleküler saat tahminleri ve paleontolojik veriler anjiyospermlerin, Kretase'den Jura'nın sonuna kadar uzanan bir dönemde 120-170 milyon yıl önce (mya) ortaya çıktığını; entegre zaman ölçeği yaklaşımları geçmişte daha da ortaya çıkmış olabileceğini düşündürürken, yaklaşık 200–250 mya . Çiçekli bitkiler hızla çeşitlendi, böylece bugün 350.000'den fazla tür yaşıyor . Bu türler, tarihe göre karakterize edilen çeşitliliğin sırasıyla% 20 ve% 75'ini oluşturan monokotlar ve ökotlar olmak üzere iki ana gruba ayrılır [. Yüksek verimli DNA sekanslama ve hesaplama biyolojisindeki son gelişmeler, araştırmacıların paleogenomik alanını geliştirmelerine yardımcı olarak, çiçekli bitkilerin ortaya çıkması ve daha sonra çeşitlendirilmesinin altında yatan evrimsel tarih hakkında paha biçilmez bilgiler elde etmeyi mümkün kılmıştır.

Bu araştırma alanı, hem makro evrimsel hem de mikro evrimsel zamansal ölçeklerde evrimsel genomik değişiklikleri izlemeyi amaçlayan iki temel tamamlayıcı yaklaşıma dayanmaktadır. Birincisi, dolaylı (veya 'senkronik') yaklaşım, modern genomları, milyonlarca yıllık derin zaman ölçeklerinde (makro-evrim) ata genomlarını yeniden inşa etmek için karşılaştırır. İkinci yaklaşım, doğrudan (veya 'allokronik') stratejisi, son 10.000 yılda (mikro-evrim) korunmuş olan geçmiş bitki subfosil malzemelerinden genomların doğrudan dizilimine dayanır. Burada, hem paleogenomik yaklaşımların altında yatan metodolojileri hem de modern bitki türlerinin genetik yapısını destekleyen evrimsel yörüngelerin anlaşılmasını sağlamadaki büyük başarıları ve beklentilerini ele alıyoruz.

Modern genom dizilerinden bir ata genomunun rekonstrüksiyonu (eşzamanlı rekonstrüksiyon)

Son zamanlarda bitki genomik kaynaklarının birikimi, modern genomları birbirleriyle karşılaştırmak ve evrimsel tarihlerini en son ortak atalarının (MRCA) yeniden yapılandırılmış genomlarından çıkarmak için benzeri görülmemiş bir fırsat sağladı. Bu tür ataların genomu rekonstrüksiyonu başlangıçta 105 milyon yıllık öterian (plasental) memeli evrimini araştırmak için kullanıldı. Eutherians (2n = 44), boreoeutherians (2n = 46) ve büyük maymunlar (2n = 48) için çıkarılan ataların karyotipleri, türleşme ve adaptasyonu yönlendiren mekanizmalar hakkındaki anlayışımızı arttırmak için kullanıldı. Özellikle, ötener genomlarının şaşırtıcı derecede stabil olduğu ve evrim sırasında sadece sınırlı sayıda büyük ölçekli yeniden düzenlemeden etkilendiği bulunmuştur. Dinozorların neslinin tükendiği bir zamanda Kretase-Paleojen (K – Pg) sınırından sonra sapmış olan büyük maymun atalarından insan ve şempanzelerin atasına uzanan dal için bu tür kromozomal karıştırmanın daha yüksek oranları bildirilmiştir. Memeli atalarının genomlarının hesaplamalı rekonstrüksiyonları, çevresel değişikliklerin, genom plastisitesini kromozom yeniden düzenlemeleri yoluyla yönlendirmiş olabileceğini düşündürmektedir. Bu değişiklikler aynı zamanda koku alma reseptörleri gibi anahtar uyarlanabilir biyolojik fonksiyonlara yol açan gen içeriğinde ve gen ekspresyonunda yeni varyasyonlara yol açmış olabilir . Ataların genom rekonstrüksiyonu da bitki evrimine ışık tuttu.

En gelişmiş metodoloji

Ataların genomu, araştırılan mevcut tüm türler için ortak olan temiz bir referans gen düzeninden oluşan bir 'medyan' veya 'ara' genomdur .

Silikoda çıkarılan ataların genomları, aslında araştırılan tüm torunlardan kaybedilen ve / veya sadece bir modern tür tarafından tutulan 'gerçek' (bilinmeyen) ata genomlarının bileşenlerinden yoksun olan minimal paylaşılan ortak genomlardır. Bu tür çıkarımsal (minimum) genomlar, dört aşamalı bir strateji izlenerek yeniden yapılandırılır . İlk olarak, genomlar arasındaki sekans karşılaştırması, korunan veya çoğaltılmış gen çiftlerini hizalama parametreleri ve / veya tür çiftlerinde korunan genleri (yani varsayılan protogenler (pPG'ler)) tanımlayan filogenetik çıkarımlar temelinde karakterize etmek için kullanılır. İncelenen türlerin hepsinde (yani çekirdek protogenler (çekirdek-pPG'ler)) korunan pPG'ler, beşten az (pPG'ler) genlerden oluşan grupların filtrelenmesi ile sintan bloklarının (SB) tanımlanması için kullanılır. SB'ler daha sonra karşılaştırılmış genomlar arasındaki kromozom-kromozom ortolog ilişkilerine dayanarak birleştirilir ve ataların protokromozomları (ayrıca bitişik ata bölgesi (CARs) olarak da bilinir) sağlanır. Bu SY'ler modern türlerde paralog ve / veya ortolog ilişkiler gösteren bağımsız genomik blok setlerine karşılık gelir.

Evrim sırasında senk olarak korunmamaları için ya da sadece araştırılan türlerden birinde tutulan ya da araştırılan tüm hayvanlardan kaybedilen, CAR'ların dışına aktarılan varsayılan ortolog (veya atadan kalma) genler türler SB'lerde tanımlanmamıştır ve bu nedenle çıkarım ataların genomlarından yoksundur. DRIMM-synteny , ADHoRe , DiagHunter , DAGchainer , SyMAP ve MCScanX gibi çeşitli araçlar ortak gen çiftlerini, MRGA ve inferCAR'lar ataların genomlarını yeniden yapılandırmak için kullanılır. Son olarak, yeniden yapılandırılmış ataların karyotipleri, minimum sayıda genomik yeniden düzenleme (inversiyonlar, silmeler, füzyonlar, fisyonlar ve translokasyonlar dahil) kabul eden cimri bir evrim modelini çıkarmak için kullanılabilir. Böyle bir model, ilgili değişikliklerin (kromozom füzyonu, fisyon, translokasyon, kazançlar ve gen kayıpları) ve bunların spesifik türlere veya botanik ailelere atanmalarının kesin olarak tanımlanmasıyla ataların genlerinin / genomlarının evrimsel kaderi hakkında yeni araştırmaları teşvik eder.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın