Puan Ver
0
Puan Ver

Bir ağaç kendi kendine, kendi bilgi birikimiyle her insana, canlıya faydası olan bir meyve yapabilirmi?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Burada yine bilimsel metodu, bilimsel argümanları görmezden gelerek, kendi bakış açısını mutlaklaştıran bir yaklaşım söz konusu. Bu tarz bakan arkadaşlara acilen düşmanı oldukları bilim ile barışmalarını tekrar söylüyorum. Defalarca burada konusu geçti. Çünkü bir noktada kaale alınmazlıkları nedeniyle dalga geçilme konusu oluyorlar. Kötü niyetli olmadıklarını düşündüğüm için bilimle barışmalarını öneriyorum.

Ben soruyu tekrar sorayım,

Bir organizmanın başka türlere faydalı olmasının gerekliliği tanrı ile bağdaştırılıyor ise ve bunda samimi iseniz, diğer türlere zararlı olanların da tanrısızlığa delil olmasını kabul etmeniz gerekir. Bu, bitkisel gelişim süreçlerinin, meyvenin eşeyli üremedeki rolü, canlılığın ortak gelişimi ve hepsinin birbiriyle DİREKT yakınlığı vs vs milyon tane süreci hiçe sayarak bodoslama hatalı bakış açısını sunmak arkadaşlar üzgünüm.

Eğer bir ağacın meyvesini bile tanrı yapmak zorunda kalıyorsa, tanrı bu düzeni eksik mi yaratmış tek başına elma bile yapamıyor ağaç.....

Ne dersiniz.

(Konu tanrı var yok değil. Keşke onu tartışacak durumda olunsa da konuşsak. Burada temelde sorunlu bir bakış açısı var onu irdelemek istedim. Kesinlikle tanrı var yok anlamı çıkarılmasın)

Favorilerime Ekle
3

Ağaçlar canlılara faydalı olsun diye meyve üretmez. Canlılar o meyvelerden faydalanmak üzere evrimleşir çünkü sadece o meyvelerden faydalanabilenler hayatta kalır diğerleri yok olur. Ayrıca ağaçta bir canlıdır ve canlılar birbiri ile etkileşim halindedir. Örneğin hem arılar çiçekten faydalanır hem de arılar çiçekten bundan dolayı o çiçek arılara daha fazla fayda sağlama, arılar da o çiçekten daha etkili faydalanmak yönünde evrimleşecekler çünkü arıların daha fazla yarar ettiği, dolayısıyla polenlerini daha fazla taşıdığı ve yaydığı çiçek türleri çoğalacaktır. Çiçeklerden daha etkili bir şekilde fayda sağlayabilen arıların ise çiftleşme şansları daha fazla olacaktır.

Favorilerime Ekle
1

Hic bir agac yada bitki insana yada canli bir varliga fayda saglamasi icin meyva vermez , soru basindan yanlis zaten..Agaclar yapilari geregi insanlar gibi yasamlarini farkli bir sekilde devam ettirmek isterler (soylarini devam ettiren insanlar gibi) ayni insanlarin cocuk yaparak devam ettirdikleri gibi..Yasam daki canli turleri de otcul , etcil diye ayrilirlar iste otcul olanlar bazen her ikisine sahip olan canlilar bu tohumlari (meyvalari) tuketerek yasamlarina devam ederler..Agaclarda vitamin ve minerallere ihtiyac duyar onlarda bunu topraktan alirlar..Bu sorularin temelini ilk atanlar evanjelistler tarafindan ateistleri ikna etmek amaci ile sorulan sorulardir , ulkemizde de bu tur sorulari ozelikle seminerler duzenliyerek sorup cevaplayan kesim Nurculardir ve 78 senelerde bunun icin birde dergi cikarmislardir "zafer " Dergisi..Evrime karsit olarak cikarilan darvin karsitlarinin tutunduklari daldi o zamanlar ve bilim ilerledikce tek tek tum sorulari cevap buldu ..Daha fazla Evrim agacini takip edin evrimi arastirin cevaplari bulacaksiniz..

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji bir bilimdir. Evrim ise onu eşsiz kılan gerçektir.”
Jared Diamond
Geri Bildirim Gönder