Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
5
Bilincimizi bir makinaya kopyaladıktan sonra biz artık bu makinada yaşayan bir bilinç miyiz yoksa bu makina kendini biz mi sanıyor?
Kiminiz için basit gelebilir bu soru ama yıllardır içinden çıkamadım. Bu sorudaki asıl nokta şu, bilinç dediğimiz şey sadece veriden mi oluşuyor yani bir yanılgı mı?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Rıdvan Arslan
Rıdvan Arslan Lise öğrencisi

Merhaba ! Bilinç gerçekten zor bir konudur.Bilincin nasıl olupta 1.4 kg ağırlığında bir et parçasının içinde oluşabileceği gizemini hala korumaktadır.Bunun ne kadar zor bir problem olduğunu size şöyleanlatmaya çalışayım.İnsan beyni yaklaşık 86 milyar nöron ve bu sayının 10-50 katı kadar da glia adı verilen yardımcı hücrelerden oluşmaktadır.Her bir nöron diğer bir nöronla 10.000 ile 100.000 arasında sinaptik bağlantı kurma potansiyeline sahiptir. Bu trilyonlarca bağlantı demek oluyor ! Bir düşünün bir kum tanesinin içinde 1 milyar sinaptik bağlantı oluşabilir beyne ne kadar kum tanesi sığabileceğini hayal edin ! Dehşet verici bir karmaşıklık.Ve bilincin nöronlar arası etkileşim sonucu oluştuğu düşünülüyor.Bu konuda farklı teoriler mevcut.Örneğin bazı bilim insanları bilincin hücrelerdeki mikrotübüller vasıtasıyla kuantum ölçekte oluştuğunu öne sürüyorlar buna kuantum bilinç deniyor.Bazı kaçık (!)filozoflar bilincin uğraşılmaya değmeyecek bir konu olduğunu,onun bir yanılsama olduğunu düşünüyor.Ama dediğim gibi bu kaçık (!) filozofların sayısı pek fazla değil.Yüzyıllar boyunca bir çok nörolog,filozof,doktor bilincin gizemini çözmek için çabaladı ( son yıllarda işin içine fizikçiler de dahil olmaya başladı ) ancak bilinç hala bir kara kutu ve deneysel olarak incelenmesi çok zor.Sizden kırmızı bir araba düşünmenizi istesem ve o esnada beyninizi MRI ile görüntülesem beyindeki bazı bölgelerin aktif olduğunu görebilirim hatta EEG yöntemi ile kafanıza elektrotlar takıp elektriksel dalgaları ölçebilirim.Siz o an gözünüzün önüne kızımızı bir araba getirmişsinizdir hatta onun detaylarını dahi düşünmeye başlamışsınızdır.Ancak ben bu kırmızı arabayı sizin beyninizin içinde asla bulamam.Bulabildiğim tek şey nöronlar,elektrik sinyalleri,kimyasallar ve kandır.Bilinç mekanda bulunmaz.Hiçbir zaman düşündüğümüz herhangi bir bilinçsel olayı mekanda bulamayız.Konumunu tarif edemeyiz.Sadece o bilinçsel fenomenlere denk gelen nöral ağları bulabiliriz.Bu yüzden bilinç deneysel olarak incelenmesi oldukça oldukça zor bir mesele.Bilinç nakline gelecek olursak bu konuda bir çok tartışma var.Bazı bilim insanları bilincin doğası gereği asla farklı bir ortama nakledilemeyeceğini savunuyor.Hatta öyle ki bazı bilim insanları bilinci hiçbir zaman anlayamayacağımız görüşünde.Ancak bilinci farklı bir ortama nakletmenin mümkün olduğunu savunan bilim insanları da var.Ancak şöyle bir sıkıntı var ki bilincin var olabilmesi için nöronların var olması zorunlu gibi görünüyor nöronlar olmasa yada çalışmayı durdursalar bilinç diye bir şeyden söz etmek mümkün olmaz.O yüzden bilinci bir bilgisayara naklettiğimiz zaman çalışıp çalışmayacağı belirsiz bir konu.Sonuçta bilinç bir bilgisayar programı değil.Eğer bir gün bilinci bir makinaya nakledebilirsek tabi ki makina içinde düşünen siz olacaksınız sonuçta bu sizin bilinciniz.Makınanın kendisini siz sanmasının mümkünatı yok çünkü bilinçli olan makina değil sizsiniz :)

Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Cevap
Özgür Aras
Özgür Aras Fizikçi, Yazılımcı ve Felsefeci

Bilincin ne olduğu konusunda şu anda tam bir fikir birliği yoktur. Nasıl çalıştığı, öz-farkındalık (self assessment) gibi kavramlara tam bir açıklama getirilememiştir. Şu anda yapay zeka alanında sadece makine öğrenmesi, yüksek hızlı hesaplama, karar destek, doğal dil işleme ve sınıflandırma gibi bazı konularda ileriye gitmiş durumdayız.

Bilinci makineye kopyalama basit bir veri aktarımından fazlası olacaktır muhtemelen.

Dolayısı ile sorunuza kesin bir cevap vermek şu anki bilgimizle mümkün gözükmüyor.

Bu Reklamı Kapat

Konu hakkında daha çok bilgi "Cognitive Science" olarak bilinen bilim dalında bulunmkatadır. Bu konu hakkında detaylı araştırma yapabilirseniz sorunuzun cevabı için kesin olmasa da kafanızda bir fikir oluşabileceğini düşünüyorum.

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Study.com. (18 August 2019). Alındığı Tarih: 18 August 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et