Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
6
Puan Ver

Bilimsel içeriklere ulaşabileceğim güvenilir bilgilere sahip siteler?

Öncelikle bu platformda başka sitelerin önerilerini yapmak yasak mı bilmiyorum eğer öyle ise kusura bakmayın. Benim merak ettiğim şey internette bilim konusunda özellikle de kimya ile ilgili merak ettiklerimi araştırırken doğruluğuna güvenebileceğim ve aradığım çoğu şeyi bulabileceğim siteler nelerdir?

1
169 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (3)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

"... bu platformda başka sitelerin önerilerini yapmak yasak mı bilmiyorum ..." demişsiniz.

Neden yasak olsun ki. Böyle bir düşüncenin akla gelmesinin bu siteyi tam olarak tanımamadan kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü bu popüler bilim sitesi, kar amacı güden ticari bir işletme olmadığı gibi, benzer diğer sitelerle arasında ticari bir rekabet de sözkonusu değildir.

Sorunuzda sözünü ettiğiniz siteleri, internette basit bir sorgu ile siz de bulabilirdiniz. Benim yaptığım sorguda böylesi siteleri listeleyen şu sonuçlar çıktı:

https://evrimagaci.org/

https://onedio.com/haber/bilim-severlerin-bakmasi-gereken-16-site-475429

https://www.kozmikanafor.com/guvenilir-turkce-bilim-kaynaklari/

https://www.fizikist.com/

http://www.acikbilim.com/

https://www.bilim.org/

https://www.webtekno.com/bilimle-ilgilenenlere-bilimi-daha-da-sevdirecek-5-web-sitesi-h37214.html

https://www.inploid.com/post/bilim-ve-teknoloji-siteleri/39880/

http://www.biyolokum.com/2008/12/bilimle-ilgili-turkce-bloglar-ve-siteler/#comment-261518

https://evrim-gercegi.tr.gg/D.ue.nyan%26%23305%3Bn-Evrimi.htm

https://www.bilimtreni.com/

https://evrimagaci.org/soru/evrim-agaci-benzeri-ingilizce-duumlzenli-iccedilerik-uumlreten-bilim-siteleri-oumlnerebilir-misiniz-1938

Bu yazıyı da okumakta fayda var:

https://evrimagaci.org/google-siteleri-populerlige-degil-gercek-bilgi-verme-miktarina-gore-siraliyor-3324

169 görüntülenme
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (6)
Paylaş
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantığın bir gün popüler olacağı hayaline aldanmayalım. Tutkular ve duygular popüler olabilir; mantıksa her zaman azınlığın malı olacaktır.”
Johann Wolfgang von Goethe