Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Batuhan İyiis
Batuhan İyiis
3,070 UP
Üye
2

Bilime inanmama özgürlüğünü sunmak doğru bir liberal görüşmüdür?

Özgürlükleri genelde yasaları ile koruyarak onları koruruz. Ama nereye kadar? Halkımızın sahte bilime inanmasıni bir özgürlükçü görüş ile savunacakmıyız ? ( Bana göre hayır)
246 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
217K UP
Düşünür

merhabalar Batuhan İyiis

öncelikle bu soruda neden kaynak zorunluluğu tuttuğunu anlamadım. bilimsel bir soru sormuyorsun, yada bu sorun hakkında yazılmış akademik bir çalışma olamaz, kaynak isteme amacın ne? başka bir yerde bu soruya değinildiği için onu kaynak vermemi bekliyorsan, bu otoriteye basvurma safsatası olur ki ezbere dayalı cevaplar genelde saglıklı olmuyor. şu evrim agacındaki rahat 3 sorudan 2'sine sırf gereksiz kaynak istedikleri için cevap vermiyorum, verdiğim cevabın kaynak içermemesi kalitesiz oldugu anlamına gelmez. bence bu platformdaki insanlar soru sorarken ''kaynak isteme fetişi''ni yok etmeli.

Tüm Reklamları Kapat

sordugun soruya gelirsek, liberal bir özgürlüğü özgürlük olarak gormuyorum acıkcası. bireyi başkalarına zarar vermeyen kendi tercihleri konusunda serbest bırakmak derler ya hani özgürlüğe, bu bana doğru gelmiyor. çünkü tercihler hep maddi durum kadar olur. paran olmazsa bir şey yapamazsın. koyulan kurallar, kanunlar genelde zengin tarafı savunacak şekilde koyulur, imkanın paran kadardır ve en önemlisi PARAN KADAR ÖZGÜRSÜNDÜR! isteyen istedini yapsın diyen (ve son zamanlarda popüler olan) özgürlük tanımı da bana cok mantıksız geliyor acıkcası. çevremdeki insanların yaptıkları her davranış beni etkiliyor, bu yuzden bir yere kadar benimde karışma hakkım doğuyor. isteyen istedini yapamaz yapmamalıda. özgürlük tanımını dogru yapmalıyız ki bu tanıma paralel şekilde davranışları yorumlayalım.

peki nedir özgürlük? bir komunist olarak, solcu bakıs acısından sana özgürlüğü tanımlamaya calısacagım. özgürlük denilen şey hayatı bir bütünle yaşamaktır mevcut bütün imkanlardan yararlanabilmektir. yani sırf zengin daha zengin olsun diye çalışmam özgürlük değildir, kaynakların ve paranın buyuk cogunlugu sırf paradan dolayı azınlık zenginlerin elinde olması özgürlük değildir, bir taraf açlık cekerken diğer tarafın zevk içinde israf etmesi özgürlük değildir, para gücüyle herkesi kendine baglaması özgürlük değildir. kısacası KENDİ YARATTIĞIMIZ BİR VARLIĞIN, KÖLESİ OLMAK benim mantıgıma ve özgürlük tanımıma uymuyor.

aynı şekilde sahte bilim yapmak yada buna inanmak serbest bırakılmamalı bu da özgürlüğün tanımına aykırı. yapılan bu sahte bilimler emin ol fazlasıyla kaynak ve can kaybına sebep oluyor. isteyen istedine inansın istediği bilimi yapsın istediğine para harcasın mantıgı hatalıdır yani. ama liberal bir zihniyete göre aykırı olmayabilir. çünkü genelde liberaller varlıklı olur, herşeyi düzeltebilecek kadar. bu yuzden bağzı konularda rahat olurlar. yani bu sorunun cevabına liberal bir zihniyet (evet özgürlüğe aykırı değildir) diyebilir ama solcu bir zihniyet (hyr özgürlüğe aykırıdır)der. umarım cevabım seni tatmin etmiştir aşşağıya kaynak olarak liberalizmin tanımını koyuyorum. amacım propaganda yapmak değil, sadece kendi bakıs açımı soyledim.

117 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Link . (7 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close