Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Bilim sadece fen midir?

Felsefe ve sosyal alandaki çalışmalar bir bilim olarak kabul edilebilir mi? Bilim sadece biyoloji, fizik, kimya gibi net cevapları olan bir dal mıdır?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
179K UP
Bilim ve felsefe okuru

Gözlemci olmadan bilgi var olamaz. Daha doğrusu var olan şeylere dair hiç birşey bilgiye dönüşmemiş olarak kalır. Dolayısıyla gözlemci olmadan bilgi de bilim de var olamaz. Gözlemci derken de herhangi bir gözlemciden değil akıllı gözlemciden bahsediyoruz. Dolayısıyla bu bakış açısı ve kavrayışla bilim var olanı incelemeye çalışan bir akıl yürütme ve bilgi faaliyeti halinde tanımlanır. Dolayısıyla var olmuş örneğin sosyal olguları veya aklın yapısını iceriksel işleyişini inceleyen herşey bu bilim kavramıyla bakılacak olursa bilimin konusu ve doğal olarak da bilim olarak ele alınabilecektir. (aklın içeriksel işleyişi derken beynin sinirsel işleyişi değil düşünsel içerikleri yani bilginin soyut akıl planında durumunu kast ediyorum) .

Düşünselliğimiz bu evrende var oldu ve bu evrene tabi. Dolayısıyla düşünselliğimiz ayrı evren ayrı değil. Düşünselliğimizi evren var etti ve evrenin içinde var oldu en nihayetinde. bu yüzden de bu düşünselliğimizin evrendeki yerini iyi anlamamız gerek.

Burada bu bilgilere göre asıl soru bilim ve bilgi bir insan zihni ürünü ise bilim her ne kadar var olanı incelemeye çalışıyor olsa da sonuçta zihinsel bir faaliyetse bilimi aklımız veya akıllı gözlemci olmadan tanımlayamamak hatta akıllı gözlemci olmadan varlığından bile bahsedememek paradoks yaratmaz mı.

Tüm Reklamları Kapat

Bu da bizi dönüp dolaştırıp diyalektiğin[1] önemine getirir ki neden eski bir çok bilinen felsefeci akla bu kadar önem verdi, onu var oluşun en önemli yerine koydular ve diyalektiği kimisi bilimden bile üstün gördü noktasına getirir. (Burada diyalektiği biraz geniş anlamda akıl yürütme bilgiyi (evrendeki bilgiyi) içsellestirme olarak kullanıyorum.) Düşünüyorum o halde varım sözü bile bu noktadan söylenmiş bir sözdür görünen o ki. Bu yüzden de en önemli soru var oluş sadece akıllı gözlemci için mi anlamlı ve var!! sorusu da bizi derin bir dipsiz bir kuyuya atar.

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Belli Bir Konudaki Ortak Değerlerin Inş. (18 Ağustos 2006). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close