Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Bilim ne demektir? Bilinmeyeni keşfetmek mi yoksa doğruluğu kabul edilmiş bilgileri savunmak mıdır?

Günümüzde bir çok kişi bilimin sadece günümüzde doğru olarak kabul edilen bilgiler olduğuna inanmaktadır.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu soru için, bilimin genel tanımını yaparak cevabı uzatmayacağım. Bilim hiç bir zaman bir bilgiyi savunmaz, aksine tüm bilgilere şüpheci yaklaşır. Bilinmeyeni keşfetmek ise bir sonuçtur. Kimse oturup da, bilinmeyen bir şey keşfedeyim diye araştırmaya başlamaz. Araştırılan fenomen, bize bilinmeyeni veya beklenmeyeni verebilir ki bu da kesin değildir.

Sonuçta bilim, doğayı ve evreni anlamamız için bir araçtır, bir ideoloji değildir. Dilden, dinden, ırktan, kültürden etkilenmez.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Bilimin Aradığı Sorulara Örnekler
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Henüz insanlığın başındayız. Çeşitli problemleri çözmekte zorlanmamız çok normal. Önümüzde yüz binlerce yıl var. Bize düşen, yapabileceğimizi yapmak, öğrenebileceğimizi öğrenmek, çözümleri geliştirmek ve geleceğe aktarmaktır.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder