Puan Ver
0
Puan Ver

Bilim determinist midir?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Bilim için sadece determinizm görüşe göre ilerler demek (bence) çok iddialı ama  eksik bir tanımlama olmaktadır.

Eksikliklerin gidermek için yapılması gerekenlerden birkaçı:

  • Bilimsel gelişmeler (veriler) son okura düzenli bir sıra hâlinde olarak gelmediği için son okurun öncelikli olarak o verileri kategorize etmesi geneliklidir. Fiziğin kimyaya, kimyanın biyolojiye etki etmesi gibi olguları analojik olarak zincir mi, ağaç mı yoksa başka bi' görselle mi benzetmesi gerektiği üzerine düşünmelidir.
  • Bilimde kalıplaşmış bazı kelimelerin ne anlama geldiği, nasıl tanımladığı, ne olarak tanımladığını bilmesi gereklidir.
  • Bilim tarihine yönelik felsefi ve sosyolojik incelemeler, araştırmalar yapmalıdır.

Evrim, Kuatum Fiziği gibi bilim dallarında determinizm yorumu gündelik hayatımızdaki yorumundan farklıdır.

Bu tarz sorularda aklıma gelen soru şu: Olasılıksal veya karmaşık bir bulanık mantığı olması veya o olayın (olgunun) neden-sonuç'u aydınlatılamama durumu o olgunun nedensellik ilkesi dışında olduğunu bilgisi mi verir?

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Söylemiş olduğum 'yapılması gereken'leri Teo Grünberg'in bilim tarihi ve felsefesi üzerine birkaç denemesi okuyabilirsiniz.. Nominalizm, Blg ve Blm Fel., Bilimsel Akılcılık Anlayışının Evrimi, Kuhn ve Bilimsel Akılcılık, neopozivitizmin Bilim Anlayışının Eleştirisi başlıkları giriş seviyesindedir.

Bilim olması gerekiyor gibi bir bakımdan konuşmaz bana. Bilim eğer böyle olsaydı çıkarsamalar veya teoriler üretmezdi. Olması gerekeni işlerdi. Ve ayrıca bilim yalın bilimsel yöntem görüşü yerine bazen yanlışlamacılıkta kullanır. Yani hipotezleri erite erite, çürüte çürüte de doğruya ilerler. Eğer determinist olmasaydı bu mümkün olmazdı. 

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Karl Popper Bilimsel Araştırmanın Mantığı Yanlışlamacılık Popper tarafından iddia edilen bir felsefedir. Kaynakta hangi kitapta bulunduğu ve özeti mevcuttur.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ahlaklı bir birey, geçmişteki hareketleri ve güdüleri üzerine kafa yorup, bazılarını doğru bulup diğerlerini kınayabilen kişidir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder