Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Bilim determinist midir?

2
262 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bilim için sadece determinizm görüşe göre ilerler demek (bence) çok iddialı ama  eksik bir tanımlama olmaktadır.

Eksikliklerin gidermek için yapılması gerekenlerden birkaçı:

  • Bilimsel gelişmeler (veriler) son okura düzenli bir sıra hâlinde olarak gelmediği için son okurun öncelikli olarak o verileri kategorize etmesi geneliklidir. Fiziğin kimyaya, kimyanın biyolojiye etki etmesi gibi olguları analojik olarak zincir mi, ağaç mı yoksa başka bi' görselle mi benzetmesi gerektiği üzerine düşünmelidir.
  • Bilimde kalıplaşmış bazı kelimelerin ne anlama geldiği, nasıl tanımladığı, ne olarak tanımladığını bilmesi gereklidir.
  • Bilim tarihine yönelik felsefi ve sosyolojik incelemeler, araştırmalar yapmalıdır.

Evrim, Kuatum Fiziği gibi bilim dallarında determinizm yorumu gündelik hayatımızdaki yorumundan farklıdır.

Bu tarz sorularda aklıma gelen soru şu: Olasılıksal veya karmaşık bir bulanık mantığı olması veya o olayın (olgunun) neden-sonuç'u aydınlatılamama durumu o olgunun nedensellik ilkesi dışında olduğunu bilgisi mi verir?

237 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Söylemiş olduğum 'yapılması gereken'leri Teo Grünberg'in bilim tarihi ve felsefesi üzerine birkaç denemesi okuyabilirsiniz.. Nominalizm, Blg ve Blm Fel., Bilimsel Akılcılık Anlayışının Evrimi, Kuhn ve Bilimsel Akılcılık, neopozivitizmin Bilim Anlayışının Eleştirisi başlıkları giriş seviyesindedir.

Bilim olması gerekiyor gibi bir bakımdan konuşmaz bana. Bilim eğer böyle olsaydı çıkarsamalar veya teoriler üretmezdi. Olması gerekeni işlerdi. Ve ayrıca bilim yalın bilimsel yöntem görüşü yerine bazen yanlışlamacılıkta kullanır. Yani hipotezleri erite erite, çürüte çürüte de doğruya ilerler. Eğer determinist olmasaydı bu mümkün olmazdı. 

157 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Karl Popper Bilimsel Araştırmanın Mantığı Yanlışlamacılık Popper tarafından iddia edilen bir felsefedir. Kaynakta hangi kitapta bulunduğu ve özeti mevcuttur.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgelik, vazgeçilmez olmadığınızı fark etmekle başlar.”
Richard E. Byrd