Sorulara Dön
0
Felsefe

Bilgilerin değer ölçütü var mıdır?

Herhangi bir bilgi diğerinden daha değerli midir? Bireylerden bilmeleri beklenen bilgiler olması (örn: genel kültür) doğru mudur? Bu değer ölçütüne kim nasıl karar verebilir? Hayatta kalmamızı sağlayacak temel bilgilerin dışındaki bilgiler, kendi aralarında nasıl ölçülebilir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bilgi değerlidir önermesi, ölçüt bakımından çelişik bir çıkarımdır. Çünkü yaşamlarımızda ki her bir süreçte yeni bilgiler ediniriz, bu veriler artık bireyci kimlik halini aldığından gerçekleşecek neden-sonuç ilkeleri; yeni verilerin sonucudur. Dolayısıyla değerli olan bilgi ise değersiz olan nedir?

Bilgi aslında hiçbir değer parametresine sahip değildir. Bunun nedeninin ölçüt eksikliğinden ziyade, ne kadar çok şey bildiğimizle ilgilidir. Ne kadar şey biliyoruz ki bilgi değerlidir varsayımında bulunuyoruz. Neyin önemli-önemsiz olduğuna kim karar veriyor?

Genel kültür gibi "bilinilmesi zorunlu" kalıbına sokulan bilgi bireşimleri, bilginin bireye empoze edilmesinden farksız değildir. Zorla dayatılan bilgi ise değer ahlakı bakımından kişinin istemi dışında bulunacağından önerme pasif hale gelir. Bilinilmesi beklenilen bilgi gruplarının bilinilme zorunluluğu ehil kişilerin isteminden başka bir şey değildir. Zorunlu tutulan bilgi her zaman ön planda olacağından, "en değerli" bilgi halindedir. Ancak en değerli bilginin bile bilinmemesi insan hayatı üzerinde bir değişim sağlamaz. En değerli bilginin varlık üzerinde bir tesiri yoksa bu onu önemsiz kılar. Bu da tutarsızlık yaratır.

Değer tanımı, deneyimlediğimiz varlıkların hepsinde bulunabilen bir mekanizma. Susuz bir hayvanın suya değer vermesi ya da işe gitmek için alarm kurmak farklı parametreler olsa da temel de aynı şeylerdir. Değer ve arzu aslında bir totoloji içerisindedir. Bütün istemler bir eksiklik belirtisi olduğundan, arzu edilen her şey varlık tanımı içerisinde değerlidir. Arzu ettiğin şeyler senin çıkarın içindir, çıkarlarına hizmet eden şey veya şeyler değerlidir. Bu sayede ne kadar objektif olmaya çalışsan da temelde subjektif olarak yaşarsın. Bu ne kadar makyavelist bir düşünce olsa da, sonuç buna işaret eder. Değer aslında görelidir, yani yoktur. Değerli olanı kendin yaratırsın. Felsefeyi ne kadar değerli bulsan da, yaşam koşulları içerisinde değersiz konumdadır.

Aslında sorduğun soruların hepsi temel de aynı, o yüzden son soruya cevabımı kısa keseceğim.

Basketbol mu daha eğlencelidir yoksa futbol mu? Son soru aslında bundan oluşuyor. "Felsefe değerlidir" veya "kitap okumak değerlidir" bilgisi, hepsi bulunduğun ortam içerisindeki durumuna bağlıdır. Örneğin konserde kitap okumak veya uykun varken yüzmeye gitmek değersizdir. Değer kalıpları ortamın ve bireyin durumu ile özdeş olduğundan, bir değer yarışına girmek mantıksız.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Ömer Yıldırım. Bilginin Değeri. (13 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 13 Ekim 2021. Alındığı Yer: Felsefe | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın