Sorulara Dön
0
Kimya

Bildiğiniz gibi saf suyun 1 atm'de kaynama ve yoğuşma noktası 100 c'dir. Neden odamızdaki su buharı yoğunlaşıp su olmuyor?

2
403 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Düzeltme:  donma esnasında kütlesi değil, hacmi artar

                      ................................................................................................................................

292 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Su buharlaşma açısından, bir de donma sırasında kütlesinin artması açısından özel bir maddedir. 

Çoğu çözücü (alkol) gibi su da gaz formuna geçmek için kaynama noktasına gelmeye ihtiyaç duymaz. Su donma noktasının üzerinde herhangi bir sıcaklıkta buharlaşabilir, ama normal basınç şartlarında sıfırın altında sıcaklık değerinde gaz halde kalamaz. 

Havadaki (odamız veya bahçemiz) suyun yoğunlaşıp damlacık olması (çiğ veya yağmır tanesi) havanın barındırabileceği nem miktarına bağlıdır. Kış aylarında dışarıdan içeriye giren soğuk hava ısındığı için nem tutma kapasitesi artar, başka bi deyişle kurulaşır, hatta okadar kurulaşır ki; nefes aldığımızda boğazımızın içindeki nemi bile emer, boğazımızı kurutur. Bu sebepten kış aylarında özellikle bebeklerin uyuduğu odalarda hava nemlendiricileri kullanılır. 

Aynı şekilde, sıcak havayı soğutursak, havanın nem (su, rutubet) tutma kapasitesi azalıcağı için, havanın içinde duramayan su, gaz fazdan su fazına geçmek zorunda kalıcaktır, ama bu oda şartlarında gözle görülebilecek ciddiyette olmaz. Fakat sıcak hava soğuk yüzeye temas ederse, ozaman gözle farkedilebilir bi yoğunlaşma olur. Mesela; kışın arabanın içinde ısınan hava, dışarıdaki soğuk hava ile temas halinde olan, soğuk cam yüzeyine temas edince soğur ve fazla nemi cam yüzeyine bırakır; bu da camın buğlanmasına sebep olur. Veya yazın, klima ile soğutulan hava, ani soğuma esnasında hızlı bir şekilde nemimi bırakmak zorunda kalır, bu nem de klimanın hortumundan damlar.  

Ama odanın içerisindeki havanın damlalar halinde suyununu bırakması için aşırı bir hava soğuması gerekir ki; bu extreme soğumada da yağmur değil, dolu oluşur ????

Ayrıca maddeler soğudukça hacimleri küçülür, diğer deyişle; yoğunlaşır. Mesela donmuş zeytin yağı sıvı zeytin yağından daha yoğun olduğu için dibe çöker.

Ama su aksi bir şekilde; 4 °C den aşağı düştükçe hacmi artar. Bu yüzden buzlukta unuttuğumuz şişeler tam dolu ise patlar.

Su bu özellikte olmasaydı, donduğunda hacmi azalır, haliyle yoğunluğu artar ve batardı. Böyle olsaydı buz dağları olmaz, donan su dibe çöker ve kutup bölgelerindeki denizlerin dibi donmuş olurdu.

303 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın