Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Big Bang'e göre her şey bir tekillikten başladı. Peki bu tekillik nasıl oluştu? Tahminleriniz neler?

Bunu birçok bilim insanı bile cevap veremiyor ama sadece tahmininizi merak ettim. :)
309 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Hyyperr X0
Hyyperr X0
18K UP
fizik, kuantum fiziği, kimya ve matematikle yakından ilgileniyorum

Ne yazık ki böyle bir soru hatalı olacaktır. Bunun nedeni, "tekillilik nasıl oluştu?" derken, "oluşacak bir **şeyler**" olabileceğini söylemiş oluyorsunuz.

Ancak böyle bir şeyden söz edemeyiz, var olan ve olabilecek olan her şey, kelimenin tam anlamıyla her şey (zaman, uzay, boyutlar, koordinatlar, matematik) zaten big bang ile geldiğinden; big bang'i oluşturan şeyi sormak, sanki big bang'in yarattığı "her şey" dışında da bir şeyler varmış ve o da big bang'i yaratmış gibi bir düşünce uyandırıyor.

Bu nedenle, sorduğunuz soru biraz bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Kozmolojideki "tekillik" kavramının matematiksel bir yapı olduğunu ve fizikte kullanılanla aynı olmadığını not etmek önemlidir. Genel göreliliğin denklemleri bir tekillikte bozulur, dolayısıyla o noktada tam olarak ne olduğunu veya ondan önce ne olduğunu belirlemek mümkün değildir. Mevcut anlayış, fizik anlayışımızın o noktada bozulduğu ve bu konuda fazla bir şey söyleyemediğimizdir.

Her halükarda, Big Bang teorisinin bilimsel bir model olduğunu ve evrenin kökeni hakkında henüz keşfedilmemiş başka açıklamalar olabileceğini hatırlamak önemlidir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ege Yıldırım
Ege Yıldırım
3,555 UP
Astronomiye Meraklı Ve Araştırmayı Seven Biri

Tekillik denilen şey bir "şey" olmadığından dolayı bundan söz edemeyiz. Çünkü büyük patlama zaten şeylerin hepsinin başladığı nokta. Yani eğer tekillik nasıl oluştu sorusunu sorarsanız her şeyin başlangıcı olan büyük patlamanın dışında bir şeyler olduğu varsayımında bulunuyorsunuz ki bu büyük patlama teorisine göre yanlış. Ama genel göreliliğin tekilliklerde bozulmaya başlamasından ötürü tam o anda neler olduğunu kesin olarak bilemiyoruz.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close