Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Big bang teorisi evrenin bir başlangıcı ve sonu olduğunun delili midir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

bana kalırsa öyle gibi gözüküyor astronom edwin hubble gökyüzünde bazı yıldızları yada galaksi kümelerini gözlemlemiş ve renklerinin kırmızıya kaydını fark etmiş bu kırmızıya kayma sebebinin ise gözlemlediği cismin uzaklaşması olduğunu düşünmüş bu buluşu hubble yasasıdır yani gökyüzündeki cisimler gitgide birbirlerinden uzaklaşıyor tabi bu uzaklaşma galaksiler arasında oluyor galaksilerin arasında mesafe genişliyor ve bu genişleme ivmeli olarak artıyor bilim insanları eğer evren bu şekilde ivmeli olarak genişliyorsa zamanda geriye gidildiğinde bütün galaksiler bir araya toplanır diye düşünmüşler aynı filmi geriye sarmış gibi o zaman her şey bir noktadan çıkmış gibi görünüyor işte o nokta tekillik olarak adlandırılıyor bütün evren toplu iğnenin başından daha küçük bir yerden çıkmış büyük patlama dedikleri bu karadeliklerdede tekillikler vardır, tekilliklerin boyutsuz gibi bir anlamı var geometrideki nokta gibi

Teşekkür (2)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Atomlar ve uzay boşluğundan başka hiçbir şey yoktur. Geriye kalan her şey şahsi fikirdir.”
Democritus
Geri Bildirim Gönder