Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Beynimizin ne kadar kusurlu evrimlestiğini bilemezsin çünkü bir tanrı ölçün yok kusurlu bir beyinden fikre nasıl doğru diyebiliyorsun?

Böyle bir soruya ne cevap verebilirsiniz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu tarz sorular kendi içinde çelişki içerir, çünkü açıklamasını yapmadığı konunun nedenini kendi beklentisinin kastı üzerinden muhatabına sorar.

Canlılara ait hiçbir yapının kusursuz evrimleştiği iddia edilmemektedir.

Bireyin düşünsel anlamda tengri ölçütünün olması neyi ifade etmektedir ? olmaması neyi ifade etmektedir, bu neyi değiştirmektedir? (tabii ki hiçbirşeyi)

Beynin kusursuz olmaması, onun hatalı kognisyona sahip olmasını gerektirmez. Bu geçerli olsaydı hayatta kalamazdık zaten. Beyin yapısının gelişimsel anlamda izlediği süreç ile, sahip olduğumuz düşünsel düzey arasında doğrusal korelasyon kurulamaz. Çünkü bu kusurlu yapı, mantıksal analitik düşünme yetisine sahip olduğu gibi, üst düzey sofistike, kavramsal, soyut anlama dair çıkarımlarda bulunabilecek bir gelişmişliğe sahiptir. Yapısal olarak PLASTİSİTEye sahip olduğu için de sürekli olarak değişmektedir.

Diğer yandan bu kusurlu beynin ürettiği KUSURLU ve KUSURSUZ tanımları üzerinden ele alıyoruz aynı beyni. İşte kusurlu olduğu kanısına vardığımız beynin önerdiği kusursuzluk kendi içinde geçersizleşmektedir.

Kısaca beyin yapısının kusurlu kusursuz olmasının hiçbir önemi yok. Sonuç olarak fizik evreni anlama kavrama çözme arayışı içinde tutarlı ve anlamlı teorik sistematiğe sahiptir ve bunun ötesinde varoluşu anlama kavrama çabası gösteren kognisyona sahibiz.

Kendi içinde tutarlı ve anlamlı olduğu sürece teorik olarak insan kararları tümden YANLIŞ olarak değerlendirilemez. Tabii ki bilinç gelişimine bağlı ekosisteme zarar verme bireylerin zararlı alışkanlıklara sahip olmalarını yadısımyoruz, ancak beyin yapısınının kusurluluğu (neye göre belli değil) referans alınarak insana ait kararların tamamının hatalı (neye göre) olduğu ifade edilemez.

Tengrisel ölçüt olsa da olmasa da üstteki nedenlerle insan kararları yargılanamaz. Öyle olsaydı, bahsi geçen ve referansı verilmeyen DOĞRU KARARLARa sahip tengrisel ölçütü olan kişilerin yaşamları tengrisel ölçütü olmayanların çok dışında olurdu. Oysa tamamen aynı görüyoruz ki. Sadece varoluşu yorumlama biçimi farklı. Kültürel geleneksel yaşam aynı.

İNsanları imamçları üzerinden ayırmak çok yargılayıcı ve hatalı bir tutum. Bunu yapabilecek bir merci sadece ve sadece imimcın merkezindeki tengri olabilir. İmamç taşımayanlar için ise zaten olamaz..

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanların ahlaksız bulduğu kitaplar, dünyaya kendi ahlaksızlığını gösteren kitaplardır.”
Oscar Wilde