Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Beynimizin ne kadar kusurlu evrimlestiğini bilemezsin çünkü bir tanrı ölçün yok kusurlu bir beyinden fikre nasıl doğru diyebiliyorsun?

Böyle bir soruya ne cevap verebilirsiniz?
352 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
256K UP
Krononot⁸

Bu tarz sorular kendi içinde çelişki içerir, çünkü açıklamasını yapmadığı konunun nedenini kendi beklentisinin kastı üzerinden muhatabına sorar.

Canlılara ait hiçbir yapının kusursuz evrimleştiği iddia edilmemektedir.

Bireyin düşünsel anlamda tengri ölçütünün olması neyi ifade etmektedir ? olmaması neyi ifade etmektedir, bu neyi değiştirmektedir? (tabii ki hiçbirşeyi)

Tüm Reklamları Kapat

Beynin kusursuz olmaması, onun hatalı kognisyona sahip olmasını gerektirmez. Bu geçerli olsaydı hayatta kalamazdık zaten. Beyin yapısının gelişimsel anlamda izlediği süreç ile, sahip olduğumuz düşünsel düzey arasında doğrusal korelasyon kurulamaz. Çünkü bu kusurlu yapı, mantıksal analitik düşünme yetisine sahip olduğu gibi, üst düzey sofistike, kavramsal, soyut anlama dair çıkarımlarda bulunabilecek bir gelişmişliğe sahiptir. Yapısal olarak PLASTİSİTEye sahip olduğu için de sürekli olarak değişmektedir.

Diğer yandan bu kusurlu beynin ürettiği KUSURLU ve KUSURSUZ tanımları üzerinden ele alıyoruz aynı beyni. İşte kusurlu olduğu kanısına vardığımız beynin önerdiği kusursuzluk kendi içinde geçersizleşmektedir.

Kısaca beyin yapısının kusurlu kusursuz olmasının hiçbir önemi yok. Sonuç olarak fizik evreni anlama kavrama çözme arayışı içinde tutarlı ve anlamlı teorik sistematiğe sahiptir ve bunun ötesinde varoluşu anlama kavrama çabası gösteren kognisyona sahibiz.

Kendi içinde tutarlı ve anlamlı olduğu sürece teorik olarak insan kararları tümden YANLIŞ olarak değerlendirilemez. Tabii ki bilinç gelişimine bağlı ekosisteme zarar verme bireylerin zararlı alışkanlıklara sahip olmalarını yadısımyoruz, ancak beyin yapısınının kusurluluğu (neye göre belli değil) referans alınarak insana ait kararların tamamının hatalı (neye göre) olduğu ifade edilemez.

Tüm Reklamları Kapat

Tengrisel ölçüt olsa da olmasa da üstteki nedenlerle insan kararları yargılanamaz. Öyle olsaydı, bahsi geçen ve referansı verilmeyen DOĞRU KARARLARa sahip tengrisel ölçütü olan kişilerin yaşamları tengrisel ölçütü olmayanların çok dışında olurdu. Oysa tamamen aynı görüyoruz ki. Sadece varoluşu yorumlama biçimi farklı. Kültürel geleneksel yaşam aynı.

İNsanları imamçları üzerinden ayırmak çok yargılayıcı ve hatalı bir tutum. Bunu yapabilecek bir merci sadece ve sadece imimcın merkezindeki tengri olabilir. İmamç taşımayanlar için ise zaten olamaz..

138 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close