Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Beynimiz bizim algıladığımız anı önceden yaşıyor olabilir mi?

Algıladığımız an yaşadığımız andan sonra geliyor. Beynimiz bir eylemi yapacağımızı biz yapmadan önce algılıyor ve biz karar vermeden harekete geçiyor. Öyleyse beynimiz bizim algıladığımız anı önceden yaşıyor olabilir mi? Acaba zaman algımız beynimiz tarafından bazı kontrol ve düzenlemeleri yapabilmek için mi böyle bir yanıltmayla çalışıyor?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Konuyla ilgili görüşler şöyle idi, beyne doğrudan verilen sinyalin etkisi, ilgili alanın etkilediği fiziksel alana verilmesinden daha uzun görülüyordu. Elimizde bir noktaya iğne batmasının sinyali beyne, aynı alanın beyindeki merkezinin uyarılmasından daha hızlı ulaşıyordu. Bazı bilim insanları, sinyalin zamanda geri gönderilerek beyin tarafından korunma sağladığını düşünüyorlardı. Ancak daha sonra anlaşıldı ki, sinir hücreleri, daha önceki korunma mekanizma hafızalarını kullanarak, bilgi beyne gitmeden reflekse neden olabildikleri anlaşıldı.

Bununla ilgili bir otörün anlattığı olayda da, kişi otobandan aracıyla sürüş halinde ilerlerken istemsiz bir şekilde sıkılarak kenara çekmiştir aracını. O anda, önünde giden tır sallanarak aniden yavaşlamış kazaya neden olmuştur. Kazanın, tırın arka tekerleklerinden birinin çıkması nedeniyle olduğu anlaşıldığında, otör, arabasını kenara çeken kişinin, rutin dönüşünden çıkarak yalpayalan tekerleğin görünüşünü tehlike olarak ele alıp kişiyi olumsuz duyguduruma sokmuştur. Bilinçaltı, bütün dış uyaranları eksiksiz tarar. Elde ettiği deneyimlerle karşılaştırarak sonuç çıkararak bilinci yönetebilir gerektiğinde. İşte bu gibi durugörü, sinestezi vs savunma sistemleri, bilincin olayı anlayıp yorumlaması için gereken uzun süreye gerek kalmadan hızla sonuca giderek bireyi korurlar. Biliyoruz ki, tehlike anında beyin sapı bütün kortekse darbe yaparak yönetimi ele alır. Çünkü ani durumlar, ölüm tehlikesinin olduğu anlarda çok enerji yakarak, analitik süreçlerle sonuç üreten korteks, çok zayıf ve yetersiz kalır. Bütün deprem kursları, bilgilerini almış birinin deprem anında neden bunların hiçbirini uygulayamadan sağa sola kaçtığını bu şekilde yorumlayabiliriz.

Bilinç ve bilinçaltı da bir bütün. Biz ayırıyoruz anlayabilmek için. İşte bir çok deneyde, kararın verilmeden önce, beyinde sinyal olarak belirmiş olması da, kararların da doğrudan-salt bilinçle verilmediğini gösteriyor. Çok mantıklı, inanılmaz analitik düşündüğümüzü zannederken, bilinçaltının da BENLİĞİMİZİN yüzde 95-99unu oluşturduğunu atlıyor muyuz acaba.

Teknik olarak ise, biz ŞİMDİnin gerisinde yaşıyoruz. Işık, nesneden yansıyıp retinaya gelip, sinyale dönüşüp beyinde yorumlanmasıyla geçen zaman, bizi geçmişte yaşatmaya neden olmakta. Aynen yıldızlardan gelen ışığın, onların geçmişini görmemize neden olduğu gibi. Kırmızı kaslar, bizim istemimiz SONRASI sinyal alır ve kasılır- gevşer.

354 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (5)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiçbir iş, yeterince küçük parçalara bölünebilirse, zor değildir.”
Henry Ford