Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berke Saka
Üye
0

Beyinimizin ödül mekanizması eğitilebilir mi?

Örnek ile açıklamam gerekirse; Diyelim ki ben elma yemeyi seviyor ama armut yemeyi sevmiyorum. Kendimi armut yemeyi sevdiğime, elma yemeyi de sevmediğime ikna edebilirmiyim.
121 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Politik Yanlışçı
Bilimsevmez

Tam olarak ikna denemez, ancak sevmediğiniz şeyleri sevmeye dopamin orucu ile başlayabilirsiniz. 1 (ya da 2, 3, size kalmış) hafta boyunca zevk aldığınız hiçbir şeyi yapmayarak beyninizi ''adapte ol ya da öl'' durumuna sokuyorsunuz. 1 hafta boyunca hiçbir elektroniği mecbur kalmadıkça kullanmıyorsunuz, mecbur olmadıkça evden çıkmıyor ve çıktığınızda da olabildiğince geç çıkıp olabildiğince erken eve dönüyorsunuz, zamanınızın çoğunu yatağınızda geçiriyorsunuz, spor yapıyor ve kitap okuyorsunuz. Müzik dinlemek yasak, resim yapmak yasak, arkadaşlarınızla sohbet etmek yasak, uzun hayallere veya eski düşüncelere dalıp kendinizi bu şekilde mutlu etmek yasak, yemeklerin tadını sevdiğiniz için yemek yasak (zevk alma değil karnınızı doyurma amacıyla yiyeceksiniz, sağlıklı besleneceksiniz).

Süreç boyunca günlük tutabilir ve sürecin sonunda edinmek istediğiniz yeni hobileri ve zevkleri yazabilirsiniz. Süreç bittiğinde eski ve memnun olmadığınız zevkleri tamamen terk edip yeni zevkler arayabilmeniz amaçlanıyor. Buna tadını sevdiğiniz ancak daha fazla yemek istemediğiniz bir yiyeceği terk etmek de dahil. Süreç sonunda beyninizin dopamin standartları diplerde olacağı için, önceden hiç zevk almadığınız şeyleri yapmak artık size eğlenceli gelmeye başlayacak, en azından amaç o.

Ama kendi kendinize oturup ''Bunu seviyorum, bunu seviyorum ve bunu sevmiyorum'' diyerek uzun vadeli bir başarı yakalama şansınız çok düşük.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close