Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Beyaz anne ve babanın siyah bir çocuğu olmasının açıklaması nedir, mümkün müdür?

Beyaz anne ve babanın siyah çocuğu olabileceğini öğrendim ve kafamda mantıklı bir açıklama bulamadım. Çekinik ve baskın gen ile alakalı olduğunu düşündüm ama o zaman da melez bireyleri kendimce açıklayamadım.
646 görüntülenme
Beyaz anne ve babanın siyah bir çocuğu olmasının açıklaması nedir, mümkün müdür?
Beyaz anne ve babanın siyah bir çocuğu olmasının açıklaması nedir, mümkün müdür?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emre Kılıçaslan
Biyoloji araştırmacısıyım

Bu durum gen çaprazlamasıyla anlaşılamayacak kadar karmaşıktır. Beyaz Anne-babanın siyah çocuğu olması ya da siyah anne-babanın beyaz çocuğu olması gen kombinasyonu esnasında milyonda bir gerçekleşen bir durumdur. Ve bu durum mutasyon gibi zararlı sebeplere dayanmaz. Tıpkı biri siyah biri beyaz olan anne babanın çocuklarının siyah ya da beyaz olması ne kadar doğalsa bu da o kadar doğaldır.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Bilmiyor .
Araştırmacı

Gerçekte böyle bir şey olma ihtimali var mı emin değilim ancak varsa bile çok çok düşük bir ihtimaldir bu ihtimalde her çocukları olduğunda sürekli aynı çifti bulmaz verdiğin örnekte ise tüm çocuklar tamamiyle siyahi ve böyle bir şey olma ihtimali yok denecek kadar az bile olabilir ve verdiğiniz örnekteki SİYAHİ ÇOCUKLAR BEYAZ KADIN ve BEYAZ ADAMIN HER İKSİNİNDE ÜVEY ÇOCUKLARI

Aaron ve Rachel ise aldıkları karar ve küçük ailesiyle çok mutlular. Çift, embriyo donasyonu hakkında haberdar olduklarında bunun harika bir fikir olduğunu düşündüler. Rachel’a 15 yıldır bekletilen iki embriyo nakledildi.

Tüm Reklamları Kapat

Yani embriyo nakledilmiş buda şu demek oluyor kadın taşıyıcı annelik yapmış

Unutmayın ki anneden gelen genler anne çocuğu taşımasıyla değil annenin üreme hücresi (yumurta hücresi) ile geliyor .Burda doğan çocuklar bu beyaz kadın doğurmuş olsa bile başka bir kadının üreme hücresi (yumurta hücresi) ile olduğu için taşıyıcı anne bebeğ in öz annesi olmuyor , taşıyıcı annesi üvey annesi oluyor ve taşıyıcı annesinin genetik olarak bebekle bir bağı yok . Bebeğin öz annesi ise üreme hücresi ni yani yumurta hücresini veren kadın oluyor . Babaya gelirsek babanında üreme hücresiyle olmamış başka bir erkeğin üreme hücresi ile olmuş yani buradaki beyaz adamda bebeğin gerçek babası değil ,bebeğin gerçek babasıda başka biri

Tüm Reklamları Kapat

beyaz adamda bebeğin üvey babası oluyor .

Burada hazır bir embriyo yu nakletmişler yani doğan çocuk , bu kadının üreme hücresi ve bu adamın üreme hücresiyle olmadığı için doğan çocukların bu beyaz adamın ve bu beyaz kadının öz çocukları olmadığı anlamına geliyor .

Yani siyahi çocuklar , beyaz kadın ve beyaz adamın her İKİSİNİNDE ÜVEY ÇOCUKLARI olduğu için beyaz Kadın ve beyaz adamın genetik olarak bu siyahi çocuklarla bir bağı yok .

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
Dedikodu, Kulakları Çınlatır mı? | Kulak Çınlaması (Tinnitus)
Dedikodu, Kulakları Çınlatır mı? | Kulak Çınlaması (Tinnitus)
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close