Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Fatih Ozer
Fatih Ozer Üye
3

Bernoulli prensibi ile ilgili bir sorum olcak aciklamaya yaziyorum..

Yillardir merak ettigim ve cevabini bulamadigim bir soru : Ucagin ucus esnasinda atomik olarak neden ustteki hava molekulleri alttakiyle ayni anda kanadin ucuna ulasmak zorunda ve de neden bunun sonucu olarak basinc azaliyor , merak ettigim konu tamamen ucus fiziginin mikro evreni ile ilgili.
379 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Cevap
Mehmet Türk
Mehmet Türk Akademisyen

Süreklilik denklemi denen bir bağıntısı var. Burada akışkanın yoğunluğu sabit. Bu nedenle bir borunun içindeki bilyeler gibi düşünebiliriz. Bir uçtan yeni bir bilye girdiğinde, diğer uçtan bir başkasının çıkması gerekir. Çünkü o boru belirli bir hacimdedir. Bilyeler de öyle. Dolayısıyla içindeki bilye yoğunluğu sabittir. Yenisi gelirse, bir başkası çıkmak zorundadır. Aynı durum hava molekülleri için sabit yoğunluklu ortamda vardır. Kanadın üst kısmında yol daha uzun olduğundan, sürekliliği sağlamak için moleküller üzerinden daha hızlı yol almak zorunda kalır. Bu da basıncı düşürür. Basınç farkı kaldırma kuvvet oluşturur.

198 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Akışkanlar Mekaniği. (7 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Heraklitos Kutuzov
Heraklitos Kutuzov Bilim meraklısı

Merhabalar 

Öncelikle bernoulli prensi enerjinin korunumu yasasının bunun bir sonucudur buna göre boru icindeki bütün noktalarda su denklemin eşitliği söz konusu

Bu Reklamı Kapat

P1+dh1+1/2dv1^2= p2+dh2+1/2dv2^2

Prensipin bu denklemi hatirladiğim kadarıyla lisede gösterilmiyor

Bu Reklamı Kapat

Hava atomları ile ilgili laminer akışla alaki birşey olduğunu hatırliyorum kesin bir bilgim yok

​ 

138 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Anlatim. (8 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Cevap
Alperen Yuncu
Alperen Yuncu Fizik doktora öğrencisi

Coanda etkisi denen bir etki akışkanların eğimli yüzeyleri takip etmesini sağlıyor. Hatta bu etkiden dolayı üstten giden hava daha uzun yol gitmesine rağmen hızlanarak alttan gidenden havadan daha önce varıyor kanadın bitimine.

Bu Reklamı Kapat

Aslında uçağın uçması bundan biraz daha komplike. Evet akışkanlar mekaniğinin ve bernoulli ilkesinin yanı sıra, uçağın kanatları yatayla açı yapacak şekılde durur bu açıya saldırı açısı (attack angle) denir ve bu saldırı açısından kaynaklı olarak karşıdan gelen rüzgarı altına alıp aşşağı doğru ittirir ve onun momentumundan yukarı doğru bir kuvvet hisseder. Sadece bu kadar da değil uçağın kanatlarının ön yüzleri yuvarlakçadır ve arka uçları ise keskindir ve dolayısıyla coanda etkisinin yardımıyla yukardan geçen havayı bir sirkülasyon halinde altına alır ve oluşan girdaplar daha kolay süzülmesine yardımcı olur. Bu konu ayrıntısına indikçe derinleşip yeni bileşenlerin eklendiği engin bir fizik cümbüşüdür ve uöak mühendisliği bölümlerinde bir*iki dönem boyunca uzun uzun anlatılacak kadar çok erken içerir. Kaynak bölümüne kısaca anlatan bir iki kaynak ekliyorum fakat derinlemesine girmek istiyorsan yine kaynak bölümüne ekleyeceğim Yale universitesinin Uçuş Fiziği ders müredatının sonunda bulunan okuma listelerinden başlayabilirsin.

168 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Coanda Etkisi. (11 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 11 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. How Does A Wing Actually Work?. (11 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 11 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. How Do Airplanes Fly?. (11 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 11 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Yale Universitesi Uçuş Fiziği Ders Müfredatı. (11 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 11 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et