Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Ben biyoloji dersini ve insan vücudu çalışmayı seviyorum. Ama ne olacağımı bilmiyorum bana yardım eder misiniz?

Ben 16 yasındayım. Biyoloji çalışmayı diğer derslerden çok daha seviyorum. İnsan vücuduna çalışmayı ve insam vücudunu sağlıklı hale getirip insanlara yardım etmek istiyorum. Diyetisyen olmak çok istiyorum ama iş imkani ve geleceği varmı? Yada anatomi ve insan vücudu ağırlıklı baska meslek varmı? Son olarak kana fobim var :/
366 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Furkan Arduç
Kendi fikrimi ve tavsiyemi paylaşıyorum

Merhaba,Öncelikle kan fobinizin neden olduğunu anlamanız gerek. Ondan sonra bunu nasıl çözebileceğinizi seçimler arasından karar vermeniz gerek (seçimler: Profesyonel yardım alma, kendini zorlamak gibi). Kan fobisi ile ilgili evrim ağacında böyle bir yazı mevcut. Buraya tıklayarak veya altta vereceğim kaynağa tıklayarak açıp okumanızı tavsiye ederim. Fobinizi zorlayın. İstediğiniz mesleğin önündeki engelleri kaldırın. Size verdiğim yazıyı okuyup tavsiyelere uyarsanız fobinizi yenebileceğinize dair şüphem yok. Buraya veya aşağıda vereceğim 2. Kaynağa tıklarsanız anatomi ile ilgili bölümleri görebilirsiniz.Diyetisyenlik konusu çoğu meslekte olduğu gibi tartışmalı bir geleceği var diyebiliriz. Bu konuda net birşey söyleyemem. Ama eğer bu mesleği çok istiyorsanız istediğiniz mesleği yapmanız ve şartları ne olursa olsun zorlamanız gerektiğidir. Sonuçta Türkiye’de okumak zorunda değilsiniz.Erasmus ile diyetisyenliğin ünlü ve ihtiyacı olan iyi bir eğitime sahip ülkeye gidebilirsiniz. Yine evrim ağacında “yurt dışında okuma” adlı serisi YouTube’da var. Eğer yurt dışı sizin için sorun değilse izlemenizi tavsiye ederim. Tartışmalı olduğu için bu kısmı sizin iyice araştırmanız gerekiyor. YouTube’da diyetisyenliğin geleceği hakkında çok fazla video mevcut. Bu tarz videoları izleyerek araştırarak kararınızı verin. Bunların dışında kendi fikrimi söyleyecek olursam ileride diyetisyenliğe ihtiyaç olacak çünkü insanlar bilinçlendikçe yemek yeme alışkanlıklarını sağlıklı hale getirmek isteyecektir. Umarım istediğiniz mesleği olursunuz.

126 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ş. Ölez. Hemofobi: İnsanları Neden Kan Tutar? Bazıları Kan Görünce Neden Bayılır?. (3 Şubat 2016). Alındığı Tarih: 3 Şubat 2016. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. M. Ataş. Anatominin Bölümleri. (19 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 19 Kasım 2021. Alındığı Yer: Life of medical | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close