Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Beklenen Büyük İstanbul Depremi ne şekilde ve kaç büyüklüğünde gerçekleşecek?

beklenen büyük istanbul depremi ile ilgili son ve güncel bilgiler nelerdir? kimi bilim adamı 6.5 üzeri depremin 2045 yılına kadar hatta daha geç tarihlere kadar beklenemeyeceğini söylerken kimi bilim adamları 8 büyüklüğüne yakın bir depremin eli kulağında olduğunu belirtiyor. kime inanacağız, kime güveneceğiz şaşırdık.
464 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Fahri Cem Uçar
Fikrim var.

Bilim insanları, İstanbul'da beklenen büyük depremin büyüklüğü 7.0 veya daha büyük bir şiddette olabilir şeklinde açıklamalar yaptı.

Tabii ki, bu tahmin doğru çıkarsa bile, depremin tam büyüklüğü ve gerçekleşeceği zaman tam olarak tahmin edilemez.

Bunun yerine, İstanbul'da ve diğer deprem riski olan bölgelerde bulunanlar depreme hazırlıklı olmalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. İrem Köker. İstanbul Beklenen 'Büyük Depreme' Hazır Mı?. Alındığı Tarih: 13 Şubat 2023. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Orkun Yıldırım Yıldırım
Bilimsever, Jeofizik Müh., Değerleme Uzm.

Merhaba. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki beklenen depremin büyüklüğünü tahmin etmek bizim gibi normal halk için değil ancak yetkililer için önlem alınması adına önemlidir. Sizin bunu bilmeniz maalesef bir şeyi değiştirmeyecektir.

Deprem tahmini, yani depremin konumu, tarihi ve büyüklüğünü tespit edebilmek şu anki teknoloji ile mümkün değildir. Ancak bilim insanları fayların karakteristiği ve önceki tarihsel depremlere bakarak, ileriye dönük belli bir zaman ve büyüklük aralığında olasılık hesaplarlar.[2]

Marmara'daki faylar için daha önceden birçok çalışma yapıldı. En son 2016 yılında, 3 fay (Çınarcık, Orta Marmara ve Batı Marmara fayları) için yapılan ve 7 veya daha büyük bir depremin 30 yıl içerisinde (2015 yılından itibaren) olma olasılığı %26,6 olarak hesaplanmış. Stres etkileşimi ile birlikte çok parçalı kırılmada %42'ye kadar çıkmakta.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Bu çalışmalar 7 veya daha büyük bir deprem olma olasılığını hesaplamaktadır. Bazı sismologlara ve jeologlara göre parçalı şekilde kırılması halinde 7'nin altında olabilir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Başta da söylediğim gibi büyüklüğü maksimum olacak şekilde yetkililerin gerekli önlemleri alması, yönetmelikleri, kanunları hazırlaması gerekir.

Halk olarak biz de, deprem afet yönetimi hakkında bilgi sahibi olmamız, depremde veya bir afette neler yapabileceğimizi, nasıl hazırlıklı olabileceğimizi bilmemiz gerekiyor. Yaşadığımız yapıların olasılı bir depreme dayanıklı olup olmadığını yetkilili kuruluşlardan tespit edilmesini talep etmeliyiz.

Kaynaklar

 1. M. Murru, et al. (2016). M ≥ 7 Earthquake Rupture Forecast And Time-Dependent Probability For The Sea Of Marmara Region, Turkey. JGR Solid Earth. | Arşiv Bağlantısı
 2. USGS. What Is The Difference Between Earthquake Early Warning, Earthquake Forecasts, Earthquake Probabilities, And Earthquake Prediction?. Alındığı Tarih: 14 Şubat 2023. Alındığı Yer: USGS | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close