Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Shndigan Shndi
Shndigan Shndi
2,770 UP
Üye
1

bazı cisimlerin boyutlarını ve uzaklıklarını nasıl ölçüyoruz?

demek istediğım şu ki, bir yıldız veya gezegene baktığımızda iki ihtimal var, cisim, ya bizden uzak ve büyük ya da yakın ve küçük peki bunu nasıl belirliyoruz?
369 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Turan Zeybek
Öğrenciyim

Gökcisimlerinin bize olan uzaklığını ölçebilmek için çeşitli yöntemler vardır.*

Bu yöntemlerden biri de parallax yöntemidir.Parallax yönteminin temelinde trigonometri vardır.

Tüm Reklamları Kapat

Dünyanın güneş etrafındaki bir konumu seçilir ve buradan gözlem yapılır.Sonra dünya güneş etrafında 180°döndükten sonra bir gözlem daha yapılır ve elde edilen iki farklı görüntünün arasındaki açı farkı hesaplanır ve güneş ile dünya arasındaki mesafeyi zaten bildiğimiz için buna göre trigonometrik bir hesaplama yapılır.[1]

Yıldızların Uzaklıkları Nasıl Bulunur? (Parallax Yöntemi)
Yıldızların Uzaklıkları Nasıl Bulunur? (Parallax Yöntemi)
Kozmik Anafor

Böylece bir gökcisminin dünyaya olan mesafesi ölçülür.

Tüm Reklamları Kapat

Gök cisminin uzaklığını bildiğimize göre gökcisminin bizim gördüğümüz boyutuyla birlikte yine bir hesaplama yaparak gerçek boyutu hakkında da bilgi sahibi olabiliriz.

*(https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://evrimagaci.org/gok-cisimleri-arasindaki-uzakliklari-nasil-olcuyoruz-ornegin-dunya-ile-gunes-arasindaki-mesafe-nasil-olculuyor-3330%23:~:text%3D1961%2520y%25C4%25B1l%25C4%25B1ndan%2520beri%252C%2520ses%2520dalgalar%25C4%25B1,g%25C3%25B6k%2520cisimleri%2520aras%25C4%25B1ndaki%2520mesafeyi%2520%25C3%25B6l%25C3%25A7ebilmektedirler.&ved=2ahUKEwjQ0_OppvD8AhVO6CoKHXQADWoQFnoECA8QBQ&usg=AOvVaw1HKAWkhkc9D-7pBz-Ha_zn)

Umarım sorunuza cevap olmuştur.

Kaynaklar

 1. S. Staff. What Is Parallax?. (21 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 31 Ocak 2023. Alındığı Yer: ScienceAlert | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close