Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bazı bölgelerimiz diğer bölgelerimize göre neden 'aşırı' kıllıdır (mesela koltuk altları,mahrem bölgelerimiz vs)?

Bizleri diğer kuzenlerimizden kıl bakımından daha seyrek olan sebebin bizlerdeki kılın inceliği ve rengi olarak biliniyor. Peki ya şempanze,goril,orangutan gibi kuzenlerimizin tüm vücutları aşağı yukarı aynı orandayken bizdeki bu seyreklik ve aşırılık farkı nereden geliyor?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar. İnsanların neden tüm primatlar içerisinde kürkü olmayan tek primat türü olduğu konusunda araştırmalar henüz bitmemiş durumda. Bu konuyu açıklayan ve bilim dünyasında en çok kabul edilen teori ise insanların savanaya geçerken yeni bir termoregülasyon geçirdiği yönünde. Yani insanların; otlaklarda vücudun aşırı ısınmasını engellemek ve dolayısıyla avlanmayı kolaylaştırmak için kürklerini kaybettiği düşünülüyor.

Yine de insanlar tam olarak kılsızlaşmış değil. Bizi güneşten koruyan kıllarımız ve kasıklarımızdaki salgılanan feromonları tutan kıllarımız hala bulunmakta.

Ayrıca kollarımız ve bacaklarımız vücudun en çok hareket eden ve birbirine sürtünen yerler olduklarından dolayı bu bölgelerde çıkan kıllar sayesinde sürtünme azaltılarak vücudun tahriş olması engelleniyor.

Daha detaylı bilgi için şu kaynakları kullanabilirsiniz:

Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Arkeofili
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Astroloji, tapındığı uzay kadar boştur.”
Perry DeAngelis
Geri Bildirim Gönder