Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Balıklarda kan üretimi nasıl oluyor bilgisi olan var mı?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Mükemmel bir soru! Şöyle:

Kemikli balıklar sınıfı (Osteichthyes) adından da anlaşılacağı gibi kırmızı kemik iliğinde yaparlar. Kıkırdaklı balıklar (Chondrichthyes) ise başlıca dalak olmak üzere böbreğin ön kısmı, köpekbalığı ve vatoz gibi üyelerinde de ekstradan Leydig organı denilen bölgelerde kan üretimi (hematopoez) gerçekleşir. 

Ayrıca organizma, bir bütün olarak canlı hücrelerden oluştuğu için her duruma karşı önlem almaya çalışır. Mesela insan gibi memelilerde kan yapımı kırmızı kemik iliğinde gerçekleşirken, bu durum eksikliğinde karaciğer de ufak miktarda kan yaparak telafi (kompanse) etmeye çalışır. Hatta dalak ve akciğerin bile erişkin organizmada gerektiğinde ufak miktarda kan yapabildiği ile ilgili çalışmalar mevcut. Bu yüzden kemikli balıklarda da aynısının geçerli olması muhtemel. 

Zaten memelilerde bile anne karnındaki ilk bir aydan sonra kan üretimi, doğuma kadar karaciğer ve dalakta olur. İşte evo-devo konusunun harika bir bölümü. Çoğu canlının fizyolojisi ve anatomisi ortak özellikleri, gelişim sırasında incelenebilir. 

Bilimsel isimleri karışık gelebilir fakat çok basit. “Osteo” Latince kemik, “Chondro” Latince kıkırdak demek. “Ichthy” ise balık demek. Ichthyology (balık bilimi) de buradan gelir.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günümüz biyolojisi, tüm biyolojik kavramları fiziksel ve kimyasal olarak açıklamayı hedeflemektedir.”
Francis Crick
Geri Bildirim Gönder