Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver

Bakteriler gibi mikro canlılar da insanlar gibi uyurlar mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Uykunun kökeni evrimin ilk aşamalarına kadar gitmektedir. Tek hücreli canlıların dahi bir iç ritimleri yani aktif ve pasif zamanları olduğu bulunmuştur. Böcekler ve yumuşakçalar gibi hayvanların çoğunda algılamanın ve metabolizmanın düştüğü zamanlar saptanmıştır. Ancak insanlardaki gibi bir uyku için öncelikle karmaşık bir beyin gereklidir. Daha gelişmiş bir beyne sahip olan memeliler, kuşlar, balıklar, sürüngenler ve amfibiler uyurlar. Sürekli yüzmesi gereken bazı balıklar ve deniz memelileri ile çok dış tehdite maruz kalan bazı türler beynin tek lobunu uyutacak şekilde evrimleşebilmişlerdir.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kaba kuvvete başvuran biri, mantığını kullanmaktan korkar.”
Kenya Atasözü
Geri Bildirim Gönder