Puan Ver
1
Puan Ver

Aynı özellikte birden fazla nesneden (örneğin aynı özelliklere sahip 3 elmadan) birini seçmeye nasıl karar veririz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Karar verme mekanizmaları açısından nitelikli bir soru.

Prefrontal korteks, bilinçli tercihlerde yüksek aktiviteye sahiptir. Analitik değerlendirme süreçleri burada yoğunluklu olarak gerçekleşir.

Ancak burada, sonuca gitmede kıyaslayacak somut nitelik farkı bulunmamaktadır. Benzer özelliklere sahip türdaş öğelerden seçim yapma durumunda, çok enerji tüketen prefrontal korteks sonuca ulaşmada net yöntem üretemediği için genellikle duygusal, ya da geçmişe ait deneyimlere göre yapay bir tercih e başvurulur. Daha doğrusu bu yaklaşım tüm tercihlerimizde az ya da çok etkindir. Ancak bu tarz somut kriter değerlendirmesine girilemeyen durumlarda ön plana çıkar.

Nitelik sorgulaması yapılamadığı için örneğin bize yakın olanı, daha kırmızı olanı, daha taze görüneni ya da sagdakini almayı rasyonelitesi geri planda bir şekilde seçebiliriz.

Gerçi otörler, irade nin tüm tercihlerinin buna benzer olduğunu ifade ediyorlar, irade nin illüzyon olmasindankaynaklı. En mantıklı olduğunu düşündüğümüz seçimlerimizin bile arka planında deneyimsel ya da duygusal nedenler vardır a denk geliyor yani.

Sonuca gitmede sahip olduğumuz ortak arka planlar, noropazarlama tarafından kullanılmakta.

Nitelikli soru sorabilmek, konuyu anlamanın bir üst sonucu. Teşekkür ederim şahsınıza.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimde gerçek arayışı, ulusal sınırların ötesinde bir çabadır. Bizi nefretten, öfkeden, korkudan arındırır. İçimizde var olan en iyi şeydir.”
Arthur Eddington
Geri Bildirim Gönder