Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Ay'ın çevresi kaç km?

188 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emil Aliyev
Emil Aliyev
8K UP
Öğrenci

Ay'ın çevresi, yani Ay'ın dış yüzeyinin tamamı boyunca yapılan bir turun uzunluğu yaklaşık olarak 10.921 km'dir. Bu değer, Ay'ın yarıçapı olan yaklaşık 1737.1 km'ye dayanmaktadır. Ay, yüzeyi oldukça dağlı ve engebeli olduğu için bu değer biraz değişiklik gösterebilir, ancak genel olarak 10.921 km olarak kabul edilir.

[1]Ay'ın çevresiyle ilgili bilgiye ulaşabileceğiniz bazı kaynaklar şunlardır:

NASA - National Aeronautics and Space Administration: NASA'nın resmi web sitesi, Ay ve diğer gök cisimleriyle ilgili güvenilir bilgilere ve verilere erişebileceğiniz bir kaynaktır. Ay'ın ölçümleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: NASA - Ay Hakkında Bilgiler

Tüm Reklamları Kapat

Astronomi Kitapları: Astronomi ve uzay bilimi konusunda yazılmış kitaplar, genellikle Ay'ın özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi içerir. Özellikle "The Cambridge Photographic Guide to the Planets" ve "Atlas of the Moon" gibi kitaplar Ay'ın özelliklerine ve çevresine dair kapsamlı bilgiler sunabilir.

Astronomi Dergileri ve Makaleler: Astronomi dergileri, bilimsel makaleler ve araştırmalar, Ay ve diğer gök cisimleriyle ilgili güncel bilgilere erişebileceğiniz bir kaynak olabilir. Örneğin, "Astronomy & Astrophysics", "Journal of Geophysical Research: Planets", ve "Icarus" gibi dergilerde Ay'ın ölçümleri ve yapısal özellikleriyle ilgili araştırmalara rastlayabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. John Wilkinson. "The Cambridge Photographic Guide To The Planets".
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close