Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
M. Ç.
Üye
5

Ay dolunay olunca insan da dahil canlılar daha öfkeli oluyor mu?

Eğer doğruysa o zaman burçlar da doğru olmaz mı? (asla inanmıyorum burçlara)
2,119 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ahmet Özden
Ahmet Özden
11K UP
Öğrenmeye meraklı genç bir sapiens

Tümüyle bir uydurma. Palavradan ve zırvalıktan ibaret. Azda olsa psikoloji ile ilgilenen herkeste hak verecektir. Tüm o ihtişamlı gök cisimleri ve onların bizim hayal güçlerimiz ile mistik anlamlara sahip olmaları. Bir zamanlar Tanrı olarak addedilen (Zeus-Jüpiter, Poseidon-Neptün, Hades-Plüton vs.), şimdilerde ise burçlar ve davranışlar ile olan tuhaf ve komik bağlantıları... Ne zaman tam manasıyla içimizi rahatlatan masalları terk edip salt gerçeklikle ilgileneceğiz merak ediyorum doğrusu.

Konuya dönecek olursak, dediğim gibi, zırvalıktan ibaret. Bir şehir efsanesi. Doğruluğuna dair bilim camiasında kabul görmüş tek bir çalışma dahi yok. Örneğin; 25 Temmuz 2013 tarihinde yayınlanan bir makalede o yaz bir uyku laboratuvarında geceyi geçirenlerin dolunay varken uyku kalitelerinin    daha düşük olduğunu gösteren bir araştırma yapıldı. Ancak deney gerek 33 kişiyle gerçekleştiriliyor ve genel insan popülasyonunu temsil etmemesi açısından gerekse de bu durumu neden olan etmenler çok daha geniş olabileceğinden yazarları dahi konuya çekimser baktılar. Ay döngülerinin intihar olayları ile ilgili etkilerini inceleyen diğer pek çok araştırmada da benzer bir durum yaşanmış, araştırmacılar intihar olaylarının gerçekleştiği haftalar, günler, tatiller, hava durumu ve mevsimler gibi diğer pek çok önemli etmenleri görmezden gelmişlerdir. Sorunun insanlar ile ilgili olan kısmını tamamladığımız ve bir efsane olduğu sonucuna ulaştığımıza göre şimdi hayvanlar ile ilgili kısmını inceleyebiliriz. Aslında doğruluk payı yok değil. Gerçekten de İngiltere’nin kuzeyindeki Bradford Royal Infirmary’deki doktorlar iki yıllık tıbbi kayıtları incelediklerinde, eskiye nazaran köpek, sıçan, kedi ve at gibi hayvanların ısırıklarında neredeyse iki katlık bir artış tespit ettiler. Nedenini ise bilmiyoruz. Fakat tüm bu vakalar gece mi oldu bunu dahi bilmezken Avustralya'da 12 ay boyunca gerçekleştirilen bir deneyde, hastaneye köpek ısırığı şikayeti ile gelen hastalar incelenmiş ve dolunayın her hangi bir pozitif yada negatif etkisi olmadığı gözlemlenmiş.

Peki tüm bu zayıf ihtimallere rağmen insanlar niçin bu fenomene inanmayı sürdürüyor? İnsanlar ön yargılarını destekler gibi  görünen olayları kör bir şekilde  takip etmeye yatkındır. Bir polis memuru yada hemşire her gece göremediği  dolun ayı bir kez gördü mü onu o gecenin tüm yorgunluğu ve stresi ile bağdaştırırlar. Bundan sonra o kişi için her bir dolunay yorgunluk ve stresi hatırlatıcaktır. Yada daha spesifik örneklerde intihar, ölüm ve saldırganlık vakalarrını... Sevgilerime Evrim Ağacı'nı takip eden güzel insan. Bilimin ve hakikatin ışığı yolunu aydınlatsın.

Tüm Reklamları Kapat

494 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evidence That The Lunar Cycle Influences Human Sleep. (7 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 7 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Suicide And Lunar Cycles: A Critical Review Over 28 Years.. (7 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 7 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Barking Mad? Another Lunatic Hypothesis Bites The Dust. (7 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 7 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Serhat İbin
Serhat İbin
36K UP
Nebuchadnezzar

Sorunuzla alakalı yapılan bilimsel çalışmaların neredeyse hepsi boş çıkmıştır.

Böyle bir algının oluşmasının nedeni de şudur:

Duygusal Bozukluklar Dergisi'nin 1999 sayısında yayınlanan bir hipotez, Dolunay'ın parlaklığından kaynaklanan uyku yoksunluğunun mevcut zihinsel bozuklukları kötüleştirdiğini öne sürdü. Elektrikli ışıklar icat edildikten sonra araştırmacılar, etkinin ihmal edildiğini, bu nedenle modern çalışmaların hiçbir korelasyon bulamadıklarını söyledi.

Tüm Reklamları Kapat

Diğer bilim insanları ise bu inancın güçlü kalmasının nedenini de insanların dolunay görünce delireceğine inanamamalarıdır.(plasebo etkisi gibi)

Burçlara gelirsek burçlarda bilimsel olarak kanıtlanmadığından dolayı gerçek kabul edilmez.

Özetle vampir ya da kurt adam değilseniz dolunayın sizin üstünüzde pek bir etkisi yoktur diyebiliriz.

284 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Dolunay Insanları Delirtir Mi ?. (7 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 7 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Dolunay Insanları Delirtir Mi (Bbc). (7 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 7 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Muhammed Akman
Öğrenci

Kişi hakkında bir fikrim yok fakat istersen bu cümle neden bilimsel hiç bir doğruluk içeremez onu açıklayabilirim. Öfke dediğimiz şeyin bir duygu veya bir his olduğunu kabul edelim bu duygu halinin ortaya çıkmasında milyonlarca faktör vardır. Bu milyonlarca faktörden biri bireyin geceleri aldığı ışık miktarı olabilir. Velev ki fazla ışık bizi uykusuz bırakıp daha asabi hale getirebilir fakat bu durumdan yola çıkarak dolunay bizi öfkeli yapıyor demek doğru değildir. Ay'ın Dünya'ya ve üstünde yaşayan bir çok canlıya bir çok etkisi bulunabilir. Bu durumun burç saçmalığı ile hiç bir alakası yok.  Bana öyle geliyor ki televizyona çıkıp böyle şeyler söyleyen insanların farklı amaçları var halkı bilgilendirmek dışında. 

194 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Do Crime Rates Really Rise With A Full Moon?. (7 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 7 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close