Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
M. Ç.
M. Ç. Üye
4
Ay dolunay olunca insan da dahil canlılar daha öfkeli oluyor mu?
Eğer doğruysa o zaman burçlar da doğru olmaz mı? (asla inanmıyorum burçlara)
490 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Öne Çıkarılan Cevap
Erdoğan Ahmet Özden
Erdoğan Ahmet Özden Öğrenmeye meraklı genç bir sapiens

Tümüyle bir uydurma. Palavradan ve zırvalıktan ibaret. Azda olsa psikoloji ile ilgilenen herkeste hak verecektir. Tüm o ihtişamlı gök cisimleri ve onların bizim hayal güçlerimiz ile mistik anlamlara sahip olmaları. Bir zamanlar Tanrı olarak addedilen (Zeus-Jüpiter, Poseidon-Neptün, Hades-Plüton vs.), şimdilerde ise burçlar ve davranışlar ile olan tuhaf ve komik bağlantıları... Ne zaman tam manasıyla içimizi rahatlatan masalları terk edip salt gerçeklikle ilgileneceğiz merak ediyorum doğrusu.

Konuya dönecek olursak, dediğim gibi, zırvalıktan ibaret. Bir şehir efsanesi. Doğruluğuna dair bilim camiasında kabul görmüş tek bir çalışma dahi yok. Örneğin; 25 Temmuz 2013 tarihinde yayınlanan bir makalede o yaz bir uyku laboratuvarında geceyi geçirenlerin dolunay varken uyku kalitelerinin    daha düşük olduğunu gösteren bir araştırma yapıldı. Ancak deney gerek 33 kişiyle gerçekleştiriliyor ve genel insan popülasyonunu temsil etmemesi açısından gerekse de bu durumu neden olan etmenler çok daha geniş olabileceğinden yazarları dahi konuya çekimser baktılar. Ay döngülerinin intihar olayları ile ilgili etkilerini inceleyen diğer pek çok araştırmada da benzer bir durum yaşanmış, araştırmacılar intihar olaylarının gerçekleştiği haftalar, günler, tatiller, hava durumu ve mevsimler gibi diğer pek çok önemli etmenleri görmezden gelmişlerdir. Sorunun insanlar ile ilgili olan kısmını tamamladığımız ve bir efsane olduğu sonucuna ulaştığımıza göre şimdi hayvanlar ile ilgili kısmını inceleyebiliriz. Aslında doğruluk payı yok değil. Gerçekten de İngiltere’nin kuzeyindeki Bradford Royal Infirmary’deki doktorlar iki yıllık tıbbi kayıtları incelediklerinde, eskiye nazaran köpek, sıçan, kedi ve at gibi hayvanların ısırıklarında neredeyse iki katlık bir artış tespit ettiler. Nedenini ise bilmiyoruz. Fakat tüm bu vakalar gece mi oldu bunu dahi bilmezken Avustralya'da 12 ay boyunca gerçekleştirilen bir deneyde, hastaneye köpek ısırığı şikayeti ile gelen hastalar incelenmiş ve dolunayın her hangi bir pozitif yada negatif etkisi olmadığı gözlemlenmiş.

Peki tüm bu zayıf ihtimallere rağmen insanlar niçin bu fenomene inanmayı sürdürüyor? İnsanlar ön yargılarını destekler gibi  görünen olayları kör bir şekilde  takip etmeye yatkındır. Bir polis memuru yada hemşire her gece göremediği  dolun ayı bir kez gördü mü onu o gecenin tüm yorgunluğu ve stresi ile bağdaştırırlar. Bundan sonra o kişi için her bir dolunay yorgunluk ve stresi hatırlatıcaktır. Yada daha spesifik örneklerde intihar, ölüm ve saldırganlık vakalarrını... Sevgilerime Evrim Ağacı'nı takip eden güzel insan. Bilimin ve hakikatin ışığı yolunu aydınlatsın.

404 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evidence That The Lunar Cycle Influences Human Sleep. (07 July 2019). Alındığı Tarih: 07 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Suicide And Lunar Cycles: A Critical Review Over 28 Years.. (07 July 2019). Alındığı Tarih: 07 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Barking Mad? Another Lunatic Hypothesis Bites The Dust. (07 July 2019). Alındığı Tarih: 07 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
4
 • Raporla
Cevap
Serhat İbin
Serhat İbin Nebuchadnezzar

Sorunuzla alakalı yapılan bilimsel çalışmaların neredeyse hepsi boş çıkmıştır.

Böyle bir algının oluşmasının nedeni de şudur:

Duygusal Bozukluklar Dergisi'nin 1999 sayısında yayınlanan bir hipotez, Dolunay'ın parlaklığından kaynaklanan uyku yoksunluğunun mevcut zihinsel bozuklukları kötüleştirdiğini öne sürdü. Elektrikli ışıklar icat edildikten sonra araştırmacılar, etkinin ihmal edildiğini, bu nedenle modern çalışmaların hiçbir korelasyon bulamadıklarını söyledi.

Bu Reklamı Kapat

Diğer bilim insanları ise bu inancın güçlü kalmasının nedenini de insanların dolunay görünce delireceğine inanamamalarıdır.(plasebo etkisi gibi)

Burçlara gelirsek burçlarda bilimsel olarak kanıtlanmadığından dolayı gerçek kabul edilmez.

Özetle vampir ya da kurt adam değilseniz dolunayın sizin üstünüzde pek bir etkisi yoktur diyebiliriz.

233 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Dolunay Insanları Delirtir Mi ?. (07 July 2019). Alındığı Tarih: 07 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Dolunay Insanları Delirtir Mi (Bbc). (07 July 2019). Alındığı Tarih: 07 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
Cevap
Muhammed Akman
Muhammed Akman Öğrenci

Kişi hakkında bir fikrim yok fakat istersen bu cümle neden bilimsel hiç bir doğruluk içeremez onu açıklayabilirim. Öfke dediğimiz şeyin bir duygu veya bir his olduğunu kabul edelim bu duygu halinin ortaya çıkmasında milyonlarca faktör vardır. Bu milyonlarca faktörden biri bireyin geceleri aldığı ışık miktarı olabilir. Velev ki fazla ışık bizi uykusuz bırakıp daha asabi hale getirebilir fakat bu durumdan yola çıkarak dolunay bizi öfkeli yapıyor demek doğru değildir. Ay'ın Dünya'ya ve üstünde yaşayan bir çok canlıya bir çok etkisi bulunabilir. Bu durumun burç saçmalığı ile hiç bir alakası yok.  Bana öyle geliyor ki televizyona çıkıp böyle şeyler söyleyen insanların farklı amaçları var halkı bilgilendirmek dışında. 

157 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Do Crime Rates Really Rise With A Full Moon?. (07 July 2019). Alındığı Tarih: 07 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et