Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Volkan Ali Ersoy
Üye
0

Avrupa'da gerçekten düşünce özgürlüğü var mıdır?

Örneğin Fransa'da Hitler posteri açıp önünde selam vermek nasıl karşılanır?
363 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
40K UP
Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Aslında hiç bir ülkede hiç bir zaman tam manasıyla ve sizin dediğiniz gibi bir düşünce ve fikir özgürlüğü olmamıştır. Bu sosyolojik olarak da pek mümkün değildir.

Çünkü her toplumun farklı da olsa, olguları ve normları vardır. Ve bu durumlara aykırı davranmanın en iyi ihtimalle bedeli toplumdan dışlanmak olacaktır.

Günümüzde düşünce ve fikir özgürlüğü genellikle iktidarın fikir ve olgularına "zıt" gitme yahut eleştirme olarak sınırlandırılmıştır. Ancak bazı istisnai ülke ve toplumlar; toplumu, sosyal statüleri, olguları, normları ve inançları da eleştirmesine izin verirler.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak bu gidip canice bir fikri ortaya atma kadar serbest değildir.

Dünya oluşan küresel ekonomik çalkantıdan etkilendiği için giderek radikalleşiyor. Buna cehalet seviyesi ve gençlerin şımarıklık düzeyleri de eklendiğinde dünyadaki toplumların "kültürel şok" ve "zır kültür" kavramlarının giderek sorun çıkarması sonucunu çıkartıyor.

Yani kimi insanlar "özgürlük" adı altında başkalarını rahatsız ediyor veya zarar verebiliyor.

Özgürlük kavram gereği zaten bu değil. Ve sınırlandırılması da bence gerekli.

Tüm Reklamları Kapat

Aksi halde cinayeti veya tecavüzü özgürlük adı altında yapabiliyor bazı dengesizler.

Tabi burda biraz, toplumu ilgilendiren konular da olması önemli. Örneğin Avrupa'da Osmanlı tarihine küfür dahil etseniz bu "İfade Özgürlüğü" olarak yorumlanabilir. Veya ortadoğu da faal olan bir terör örgütünün avrupada eylem yapması yine "İfade ve baskn özgürlüğü" olarak adlandırılabilir.

Ancak avrupada büyük yıkım yapmış hitler gibi, mussolini gibi veya Stalin gibi kişileri savunmanız hoş görülmez. Veya İşid'i avrupa da savunamazsınız.

Avrupa da böyle, başka kıtalar da. Kendi kültürü ve kaynakları ile çelişmediği sürece ifade ve basın özgür. Ama çıkıp, Almanya da Germenleri yerle yeksan eden bir ifade özgürlüğü ben görmedim. Muhtemelen siz de göremezsiniz.

Güçlülerin, iktidarın ve toplumun izin verdiği kadar özgürüz hepimiz. Sadece bu. Fazlası yok.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close