Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Atomlar evrim geçirir mi?

249 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Eymen Şengül
Eymen Şengül
2,932 UP
Araştırma, kaynak ve daha önceden okuduğum atomla alakalı kitaplar

Atomlar Evrim Geçirebilir mi?

Evrim (Darwin’in tanımladığı şekilde) şu unsurları içerir: Replikasyon: Canlıların kendilerini kopyalama ve çoğaltma yeteneği. Bu, daha sonra detaylandırılacaktır. Varyasyon: Replikasyon süreci her zaman mükemmel olmadığından, ereveynlerden farklı özelliklere sahip varyantlar ortaya çıkabilir. Doğal seçilim: Daha uygun varyantlar, daha az uygun varyantlara göre daha fazla üreme başarısı gösterirler.

Atom Modeli
Atom Modeli
Brittanica

Atomlar evrimleşemez çünkü: Atomlar canlı değildir, çünkü kendilerini çoğaltamazlar ; Bir atomda, atomlar arasında yeterli varyasyon sağlayacak kadar çok bilgi depolanacak yer yoktur Kararlı atomlar değişmezler ve bu nedenle doğal seçilimin etkisine girmezler. Kararsız atomlar değişirler, ancak ana atomun bir kopyasını üretmezler, bu nedenle doğal seçilimin etkisine girmezler.

Tüm Reklamları Kapat

Canlılığın Ölçütleri "Bildiğimiz gibi yaşam"ın ölçütlerinden bazıları, canlı formların enerjiyi bir kaynaktan alabilmesi, atıkları uzaklaştırabilmesi, büyüyebilmesi ve çoğalabilmesidir. Bu da, orijinal canlı formunun soyundan gelenlerin de tüm bu işlemleri yapabilmesi için yeterli bilginin replike edilmesini gerektirir. Atomların, elektronların yörüngeleri gibi bazı bilgileri atomik yapısında depolayabildikleri doğrudur. Ancak mevcut bilgi depolama kapasitesi çok sınırlıdır (sadece birkaç bit); belki bir atomun çekirdeğinde birkaç bit daha saklanabilir. Fakat: Bir atom bir fotonu soğurduğunda veya yaydığında, bu bilgi bozulacaktır. Bu bilgi, yeni bir atom oluşturmak için yeterli değildir. Atom bu bilgiyi okumak için gerekli mekanizmaya sahip değildir. Atom, depolanan bilgilere göre yeni bir atom üretmek için gerekli makineye sahip değildir. Kararsız atomlar “yavru çekirdek” adı verilen iki (veya daha fazla) parçaya bölünürler - ancak "yavru hücreler"den farklı olarak, bu çekirdekler ana atoma benzemez ve ana atomu veya yavru çekirdekleri oluşturmak için gerekli bilgi ve makineye sahip değildirler.

Bohr Atom Modeli
Bohr Atom Modeli
Britannica

Bu nedenle, bilgi teorisine göre, bir atomun canlı olmadığını söyleyebilirim: Bir virüs bile (belki 600.000 atomdan oluşan) canlı sayılmaz. Bir virüs, RNA veya DNA şeklinde bir miktar bilgi içerir, ancak bu bilgiyi kopyalamak veya başka bir virüs üretmek için gerekli makineye sahip değildir. Bir bakteri (> 100.000.000.000 atomdan oluşur) yukarıdaki canlılık ölçütlerini karşılar. DNA şeklinde çok miktarda bilgiye sahiptir, DNA’yı okuyabilir ve replike edebilir ve çevrede bulunan hammaddelerden bu bilgilere göre hücre içindeki tüm proteinleri sentezleyebilir. Hammaddelerini ve enerjisini çevreden alabilir, büyüyebilir ve atıklarını uzaklaştırabilir. Bazı insanlar, bir virüsün, konakçı hücredeki replikasyon mekanizmasını kullandığında canlı sayılabileceğini iddia ediyorlar - ancak o zaman zaten en az bir bakteri kadar büyük bir sistemden bahsediyorsunuz.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç

Evrim, canlıların zaman içinde değişmesi ve uyum sağlaması anlamına gelir. Evrimin olabilmesi için, canlıların kendilerini kopyalayabilmesi, farklı özelliklere sahip olabilmesi ve doğal seçilime maruz kalabilmesi gerekir. Atomlar ise canlı değildir, kendilerini kopyalayamazlar, çok az varyasyon gösterirler ve doğal seçilimden etkilenmezler. Bu nedenle, atomların evrim geçiremediğini söyleyebiliriz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, web arama sonuçlarımdan yararlanabilirsiniz1, 2 ve 3 numaralı bağlantılara tıklayarak atomlar ve evrim hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Umarım cevabım yararlı olmuştur.

Kaynaklar

  1. thenakedscientist. Is It Possible That Atoms Evolved? (And Other Atomic Questions). (10 Ekim 2023). Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2023. Alındığı Yer: thenakedscientists | Arşiv Bağlantısı
  2. Britannica. Atomic Model. Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Britannica | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close