Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Atom bombasını uçaktan atan pilot, bunu yapmasının emredilmesi yönüyle masum olarak görülebilir mi?

Nazilere, atom bombasını atan askere, pişman mısınız şeklindeki sorulara, biz askerdik ve sadece emri uyguladık demeleri onları masum kılar mı.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sorunu, yalın haliyle ele alırsak, göreve katkı sağlayan herkes, pilot da dahil suçludur.

Diğer yandan, savaş esnasında, saldırmak, belirli bir bölgeyi savunmak, düşmanı öldürmek suç sayılmayacağı gibi, insani açıdan da göreceli olarak yüceleştirilir. Çünkü düşman veya diğer ülkeler nazarında suç işlenmiş olarak görünse de, aksine halk arasında saygı duyulacak bir davranış haline gelir hatta devlet tarafından ödüllendirilir. Yani suç, hangi topluma dahil olduğunuz, olaya ne taraftan baktığınız ile yakından alakalıdır.

Kendi ceza kanunlarımızdan yola çıkarak olaya bakarsak: TSK'nın 477 sayılı Kanununda emir ile ilgili kıstaslar açıkça belirtilmiş 48. Maddesinde ise "emre itaatsizlik" durumuna açıklık getirilmiştir. Emre itaatsizlik suçunun oluşabilmesi için şu şartların oluşması gerekir:

  • Emrin hizmete ilişkin olması
  • Emrin suç olmaması (üst astına suç işlemesini emredemez)
  • Kasıt veya ihmal ile emri tam olarak yerine getirmemek,
  • Emri değiştirerek yerine getirmek veya
  • Emrin sınırlarını aşarak (emredilenden fazlasını) yerine getirmek.

Görüldüğü gibi emrin suç olmaması şartı aranır. Özgür iradenin açık olduğuna atıfta bulunan bir maddedir. Ast'ın verilen emri yerine getirmeden önce, olayın insani yönünü tartması, gerektiğinde yerine getirmemesi demektir.

Ne yazık ki, askeri kanunlar harp esnasında değişir. Cephede en ufak bir emri bile yerine getirmemenin cezası infazdır. Savaş esnasında, devletin verdiği atom bombasını sivillerin üzerine atma emrini, insani açıdan red etmek, bir sonuç doğurmayacaktır. Çünkü emir, toplumda suç unusuru olarak görülmez. Savaş vardır ve kazanmak için bu hamle uygun görülmüştür. Yerine getirmediğiniz emir için idam edilebilirsiniz.

Sonuçta ne insani açıdan, ne de kanunlar nezdinde pilotun suçlu olduğunu söyleyemeyiz ama savaş suçlusu olarak diğer ülkelerce yargılanabilir hatta ceza alabilir. Bu da değer yargılarımızın, toplumlar tarafından şekillendirildiğine en iyi örnektir.

309 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Tsk / Evrensel Olmadığı Düşünülen Maddeler: Emre İtaatsizlik. (06 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 06 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uydurma gerçekler bilim için fazlasıyla zararlıdır; çünkü uzun süre varlıklarını korurlar. Az kanıtla desteklenen uydurma görüşlerse pek zararlı değildir, çünkü onları çürütmekten herkes keyif duyar.”
Charles Darwin