Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ersals Krononot
Ersals Krononot
238K UP
Üye
2

Atom bombasını uçaktan atan pilot, bunu yapmasının emredilmesi yönüyle masum olarak görülebilir mi?

Nazilere, atom bombasını atan askere, pişman mısınız şeklindeki sorulara, biz askerdik ve sadece emri uyguladık demeleri onları masum kılar mı.
706 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
201K UP
Astrofizik meraklısı...

Sorunu, yalın haliyle ele alırsak, göreve katkı sağlayan herkes, pilot da dahil suçludur.

Diğer yandan, savaş esnasında, saldırmak, belirli bir bölgeyi savunmak, düşmanı öldürmek suç sayılmayacağı gibi, insani açıdan da göreceli olarak yüceleştirilir. Çünkü düşman veya diğer ülkeler nazarında suç işlenmiş olarak görünse de, aksine halk arasında saygı duyulacak bir davranış haline gelir hatta devlet tarafından ödüllendirilir. Yani suç, hangi topluma dahil olduğunuz, olaya ne taraftan baktığınız ile yakından alakalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Kendi ceza kanunlarımızdan yola çıkarak olaya bakarsak: TSK'nın 477 sayılı Kanununda emir ile ilgili kıstaslar açıkça belirtilmiş 48. Maddesinde ise "emre itaatsizlik" durumuna açıklık getirilmiştir. Emre itaatsizlik suçunun oluşabilmesi için şu şartların oluşması gerekir:

 • Emrin hizmete ilişkin olması
 • Emrin suç olmaması (üst astına suç işlemesini emredemez)
 • Kasıt veya ihmal ile emri tam olarak yerine getirmemek,
 • Emri değiştirerek yerine getirmek veya
 • Emrin sınırlarını aşarak (emredilenden fazlasını) yerine getirmek.

Görüldüğü gibi emrin suç olmaması şartı aranır. Özgür iradenin açık olduğuna atıfta bulunan bir maddedir. Ast'ın verilen emri yerine getirmeden önce, olayın insani yönünü tartması, gerektiğinde yerine getirmemesi demektir.

Tüm Reklamları Kapat

Ne yazık ki, askeri kanunlar harp esnasında değişir. Cephede en ufak bir emri bile yerine getirmemenin cezası infazdır. Savaş esnasında, devletin verdiği atom bombasını sivillerin üzerine atma emrini, insani açıdan red etmek, bir sonuç doğurmayacaktır. Çünkü emir, toplumda suç unusuru olarak görülmez. Savaş vardır ve kazanmak için bu hamle uygun görülmüştür. Yerine getirmediğiniz emir için idam edilebilirsiniz.

Sonuçta ne insani açıdan, ne de kanunlar nezdinde pilotun suçlu olduğunu söyleyemeyiz ama savaş suçlusu olarak diğer ülkelerce yargılanabilir hatta ceza alabilir. Bu da değer yargılarımızın, toplumlar tarafından şekillendirildiğine en iyi örnektir.

330 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Tsk / Evrensel Olmadığı Düşünülen Maddeler: Emre İtaatsizlik. (6 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 6 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close