Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
8

Asyalı erkekler neden sakalsızdır?

Kore gibi asya ülkelerinde erkeklerin sakalı neden olmaz veya az sakallı olurlar?
27,287 görüntülenme
Asyalı erkekler neden sakalsızdır?
Asyalı erkekler neden sakalsızdır?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yiğit Ege Al
Konuyla ilgiliyim

Konuya giriş yapmak gerekirse günümüzdeki farklılıkların tamamı, Homo Sapiens türününün Afrika'dan çıkıp binlerce kilometre uzaklara göç etmesiyle, diğer insanlarla izole oldukları bir dönemde edinilmiş özelliklerdir; devam etmekte olan bir evrim baskısının ürünü değildir. Örneğin insanlar Güneş'in dik ışınlarından uzaklaştıkça açık ten ve kıl renklerini evrimleştirmiştir, genel olarak kuzeyde yaşayan insanları buna örnek gösterebiliriz.

Asyalı erkeklerin neden sakalsız oldukları konusuna gelelim. "Asyalı erkeklerin tümü sakalsızdır" önermesi yanlış bir önermedir. Baktığımızda Doğu Asyalı insanlar nispeten daha kılsızdırlar. Doğu Asya popülasyonlarının çoğunda, 10.000 yıldan daha önce Çin civarında ortaya çıkan bir EDAR geninin mutasyonu sayesinde, daha fazla ter bezleri ve daha seyrek vücut tüyleri vardır. Bu türetilmiş EDAR aleli özellikle soğuk ve kuru bir ortamda yüksek etkiye ulaştığından pozitif olarak seçilmiş olabilir. Bilim adamları, eklenen ter bezlerinin popülasyondaki mutasyonu sabitlemek için birincil itici faktör olduğunu düşünüyorlar, ancak daha seyrek miktarlarda vücut kıllarının da cinsel olarak seçilmiş olması mümkündür.

Tüm Reklamları Kapat

2,050 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Çağrı Mert Bakırcı. Günümüzde İnsan Türü Tek Bir Irk Mıdır? Geçmişte İnsanlarda Irklar Var Mıydı?. (27 Aralık 2013). Alındığı Tarih: 21 Kasım 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Çağrı Mert Bakırcı. Deri Rengi Ve Çekik Gözlülük Gibi Coğrafyaya Özgü Farklılıklar Neden Evrimleşti?. (19 Nisan 2015). Alındığı Tarih: 21 Kasım 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 3. PLOS One, et al. Edar Ve Doğu Asya Popülasyonları. (26 Ekim 2009). Alındığı Tarih: 21 Kasım 2021. Alındığı Yer: US National Library of Medicine National Institutes of Health | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close