Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Astronomi de kullanılan "Bilgi" terimi ne anlama geliyor, nedir?

Bazı astronomi ve bilim yazılarında bilgi taşımak veya bilginin yok olmaması gibi terimler kullanılıyor. Örneğin: Notrinolar bilgi taşır mı? Sorusunda ki bilgi tam olarak nedir, neyi kast ediyor? Şimdiden cevap verecek kişiye çok teşekkür ediyorum.
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Buradaki bilgi, herhangi bir madde ya da parçacığın, herhangi bir özelliğinin, oluşum biçiminin, geçmişinin, yaşadığı değişimlerin algılanabilir ve o parçacığın bazı nitelikleri ile anlaşılabilir olması kast edilir.

Örneğin bize milyonlarca ışık yılı uzaktan gelen bir ışık demeti, geldiği yıldızın nitelikleri ile ilgili bilgi verir. Rengi mesela. Işığın rengine göre yıldızın büyüklüğünü, kütlesini anlayabiliriz. Işığın kırmızıya kayma miktarı uzaklık ve bu süreçte evrenin ne kadar genişlediği hakkında bilgi verir.

Ancak kara delikleri örnek alalım. Karadeliklerin içerisinde çok yüksek miktarda madde olduğunu ve kütlelerini biliyoruz. Ama buradaki madde nasıl bir biçim alıyor bilmiyoruz. Bize kendisi ile bilgi vermiyor. Eğer karadeliğin içinden bir madde dışarıya çıksa, o maddenin geçmişini bilmek çok zor olurdu. Çünkü madde, kara deliğin içerisinde en küçük yapıya, temel parçacıklara kadar bölünüp bozunacağı için (öyle tahmin ediyoruz) öncesi ile ilgili tüm bilgiyi kaybetmiş olurdu.

Tüm Reklamları Kapat

Sizin verdiğiniz örnekte, nötrino bir temel parçacık çeşidi. Ve temel parçacıklar çeşitli özellikleri ile birbirlerinden ayrılıyorlar. Yukarı, aşağı olarak adlandırılanları var. Belirli özellikleri var ve bu özellikler bize bilgi veriyor. Nötrino ise, kendi geçmişi ya da içinde bulunduğu madde adına bilgi taşımıyor.

Büyük patlama öncesinde bir şey var mıydı? Bilmiyoruz. Belki de bugünkü evrenden önce başka evrenler oldu ve onlar kendi içine çöktü ve tekrar patladı? Bilmiyoruz. Ama diyoruz ki "Eğer öyle olsa bile bunun bir önemi yok çünkü evren tek bir noktaya kadar sıkıştığı için önceki hâli ile ilgili tüm bilgileri kaybetmiştir. Yani önceki evren hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmamız olanaksız"

Son olarak bir benzetim yapayım: Bir trafik kazası olsa ve bir otomobil kamyonla çarpışsa... O otomobilin hangi marka olduğunu anlamak çok da zor olmaz. Araba istediği kadar dağılmış olsun direksiyonu, cantı, tamponu, motor kapağı, bagaj kapağı, torpido gözündeki kitapçık, bagajda kalmış servis bakım faturası vs. bir şekilde onun hangi marka, model olduğunu anlarsınız. Parçalanmış araç halen markası, modeli, tipi ile ilgili "bilgi" içerir. Ama bir otomobilin, önce yakıldığını, sonra preste ezildiğini, sonra 20 yıl bekletilerek iyice oksitlendiğini düşünün. Artık onun en fazla bir sedan ya da coupe ya da suv olduğunu anlayabilirsiniz hatta belki o bile zor olur. Markasını, modelini, tipini anlamak zordur. İşte artık o otomobil, bilgi taşımıyor demektir. En fazla bir otomobil olduğunu anlarsınız. Kendisi ile ilgili taşımayan bir otomobil. Kabaca böyle anlatabilirim...

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close