Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Aşırı muhafazakar toplumların normlarını yıkmak neden bu kadar zor?

Bazı yerleşik düşünceler de, refleks ve iç güdüler gibi kalıtılıyor olabilir mi?
618 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Muhafazakâr ve muhafazakârlık bu demek zaten...

Muhafazakârlık, herhangi bir değerin, kabulün, siyasal, toplumsal ve kültürel düzenin korunması gerektiğini düşünmek demek. Yani bu yaklaşımda olan insanların hayata bakışı bu zaten. O nedenle sorunuza cevap verebilmek için bu duruşu sorgulamak lazım ki bu durum da bir paradoks doğuruyor. Muhafazakarlar zaten, normları doğru buluyorlar ve seviyorlar. Doğru buldukları ve sevdikleri için muhafazakârlar. Bu kabulleri yıkabilecek olsaydık zaten muhafazakârlık diye bir şey olmadı.

Tüm Reklamları Kapat

Yani siz, muhafazakârların benimsediği değerleri mi sorguluyorsunuz yoksa herhangi bir değer üzerine muhafazakârlık hissetme ve muhafazakâr olma durumunu mu sorguluyorsunuz?

Türkiye için düşünürsek biz, monarşiden gelen bir toplumuz. Padişahlık var geçmişimizde. Lider seviyoruz. Tek bir kişi başımızda olacak, bizi temsil edecek ve onun söylediklerine itaat edeceğiz. O da ulu, güçlü, dediğim dedik, sert, sağlam bir kişilik olacak. Bu algı yüzyıllardır bizde bir toplum yapısı oluşturmuş ve bu nedenle de demokrasiye alışamıyoruz, onu benimseyemiyoruz. Eğer siz bu yönetim biçimini yani bugün için muhafazakâr kitlenin benimsediği değerleri sorguluyor iseniz bu, muhafazakârlığı sorguluyorsunuz demek değil. Çünkü 100 yıl sonra belki Türkiye (pek sanmıyorum ama) demokrasiyi benimseyecek ve monarşi kültürünü bırakacak. Ama o zaman da dünyaya başka bir yönetim biçimi hâkim olacak. O zaman da demokrasiyi savunuyor olursanız siz de muhafazakâr olacaksınız.

Tüm Reklamları Kapat

Muhafazakârlık başka bir şey, o an, muhafazakârların benimsediği değerler başka bir şey.

Ama kabaca şöyle söyleyebiliriz: Muhafazakârların dayanak noktası, herhangi bir yönetim biçimi ya da kültürel sosyal kabulün uzun yıllar boyunca denenmiş olması ve bu tecrübe birikiminin de onu güvenli yapıyor olmasıdır. Bu durumda da insanlar sürekli, değişimin karşımıza getirdiği bin çeşit yeni ve güvensiz olguyu sürekli düşünüp, irdeleyip, araştırıp yargılamak zorunda kalmazlar. Konforlu ve rahat bir şeydir muhafazakârlık. Düşünmeye pek gerek yoktur çünkü atalarınız zaten sizin için düşünmüştür.

Bu nedenle de genel olarak fazla düşünmeyen, düşünmeye gerek görmeyen, sorgulamayan kitlelerin benimsediği bir yaşam biçimidir. Yani siz bu soruyu sorarken bir yandan da "insanları neden düşündürtemiyoruz" diye sormuş oluyorsunuz ki bu sorunun cevabı politik, siyasi, kültürel olguları aşıyor bence. İnsan psikolojisi, felsefe, sosyoloji vs. bir sürü alana girmek gerekiyor. İnsanın doğasını incelemek gerekiyor. Ama ev sahibi kiraya ne kadar zam isteyecek bakalım, faturalar birikti, oğlanın ayakkabısı eskidi, kız Mervelerde ders mi çalışıyor başka bir şey mi yapıyor acaba, hanım koltuk takımı istiyor, arabanın servis zamanı geldi, kaynım aldığı borcu geri vermedi, üst kat komşu da çok ses yapıyor birbirimize girmesek bari... İnsan denen evrim aşamasının yaşam dinamiklerini incelemek biraz zor bu şartlarda... :)

344 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close