Sorulara Dön
0
Varsayımsal & Hipotetik

Aşırı muhafazakar toplumların normlarını yıkmak neden bu kadar zor?

Bazı yerleşik düşünceler de, refleks ve iç güdüler gibi kalıtılıyor olabilir mi?

1
127 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Muhafazakâr ve muhafazakârlık bu demek zaten...

Muhafazakârlık, herhangi bir değerin, kabulün, siyasal, toplumsal ve kültürel düzenin korunması gerektiğini düşünmek demek. Yani bu yaklaşımda olan insanların hayata bakışı bu zaten. O nedenle sorunuza cevap verebilmek için bu duruşu sorgulamak lazım ki bu durum da bir paradoks doğuruyor. Muhafazakarlar zaten, normları doğru buluyorlar ve seviyorlar. Doğru buldukları ve sevdikleri için muhafazakârlar. Bu kabulleri yıkabilecek olsaydık zaten muhafazakârlık diye bir şey olmadı.

Yani siz, muhafazakârların benimsediği değerleri mi sorguluyorsunuz yoksa herhangi bir değer üzerine muhafazakârlık hissetme ve muhafazakâr olma durumunu mu sorguluyorsunuz?

Türkiye için düşünürsek biz, monarşiden gelen bir toplumuz. Padişahlık var geçmişimizde. Lider seviyoruz. Tek bir kişi başımızda olacak, bizi temsil edecek ve onun söylediklerine itaat edeceğiz. O da ulu, güçlü, dediğim dedik, sert, sağlam bir kişilik olacak. Bu algı yüzyıllardır bizde bir toplum yapısı oluşturmuş ve bu nedenle de demokrasiye alışamıyoruz, onu benimseyemiyoruz. Eğer siz bu yönetim biçimini yani bugün için muhafazakâr kitlenin benimsediği değerleri sorguluyor iseniz bu, muhafazakârlığı sorguluyorsunuz demek değil. Çünkü 100 yıl sonra belki Türkiye (pek sanmıyorum ama) demokrasiyi benimseyecek ve monarşi kültürünü bırakacak. Ama o zaman da dünyaya başka bir yönetim biçimi hâkim olacak. O zaman da demokrasiyi savunuyor olursanız siz de muhafazakâr olacaksınız.

Muhafazakârlık başka bir şey, o an, muhafazakârların benimsediği değerler başka bir şey.

Ama kabaca şöyle söyleyebiliriz: Muhafazakârların dayanak noktası, herhangi bir yönetim biçimi ya da kültürel sosyal kabulün uzun yıllar boyunca denenmiş olması ve bu tecrübe birikiminin de onu güvenli yapıyor olmasıdır. Bu durumda da insanlar sürekli, değişimin karşımıza getirdiği bin çeşit yeni ve güvensiz olguyu sürekli düşünüp, irdeleyip, araştırıp yargılamak zorunda kalmazlar. Konforlu ve rahat bir şeydir muhafazakârlık. Düşünmeye pek gerek yoktur çünkü atalarınız zaten sizin için düşünmüştür.

Bu nedenle de genel olarak fazla düşünmeyen, düşünmeye gerek görmeyen, sorgulamayan kitlelerin benimsediği bir yaşam biçimidir. Yani siz bu soruyu sorarken bir yandan da "insanları neden düşündürtemiyoruz" diye sormuş oluyorsunuz ki bu sorunun cevabı politik, siyasi, kültürel olguları aşıyor bence. İnsan psikolojisi, felsefe, sosyoloji vs. bir sürü alana girmek gerekiyor. İnsanın doğasını incelemek gerekiyor. Ama ev sahibi kiraya ne kadar zam isteyecek bakalım, faturalar birikti, oğlanın ayakkabısı eskidi, kız Mervelerde ders mi çalışıyor başka bir şey mi yapıyor acaba, hanım koltuk takımı istiyor, arabanın servis zamanı geldi, kaynım aldığı borcu geri vermedi, üst kat komşu da çok ses yapıyor birbirimize girmesek bari... İnsan denen evrim aşamasının yaşam dinamiklerini incelemek biraz zor bu şartlarda... :)

302 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (4)
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın