Puan Ver
2
Puan Ver

Aşık olmak nasıl bir histir? Aşık olan kişinin iq’su düşer mi?

1
Teşekkür Et (1)
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bazı otörlerin dişi ve erkeği neredeyse farklı türler kadar farklı bularak, aslında bir arada bulunamayacak iki bireyin, ömür boyu birlikte olabilmesini sağlayan bağlayıcı bir unsur olarak tanımlaması açısından, seratonin nin sihirli değneği ile yapılan bir büyü olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Neden...

Aşık olma sürecinde, prefrontal korteks baskılanır. Yani mantıksal, rasyonel yanımız belli bir süre geri planda kalarak, belli bir konuya karşı gerçliğimizi yitiririz. O da aşık olduğumuz kişi. Bu açıdan obsesif kompalsif duygudurum bozukluğu ile benzer bir seyir gösterir. Diğer yandan böyle olmasa, o kişiye tahammül edemezdik. Gerçek dışı bir müdahele olmalı ki, bize benzemeyen, farklı ruh haline sahip bambaşka birini kabullenebilelim, birlikte yaşayıp üreyebilelim.

Özellikle aşk bittikten sonra, ben buna mı aşık oldum, onun için neler yaptım, kendime inanamıyorum gibi sözler etmemizin nedeni, bu mantıksal yanımızın baskılanmasının ortadan kalkmasıdır. Bu açıdan hiçkimse, büyük fedakalıklara sadece aşk açısından değmeyecektir. Ancak bu önermeyi de aşık olmamış bir beyinle yaptığım aşikar. Bunu biliyor da olsak, aşık olduğumuzda -gel bir de bana anlat- diyeceğiz.

İşte insan böyle manipülasyonu savunacak kadar irrasyonel. Bu nedenlerle inançlarla inançsızlıklarla dertlerimiz bitmez, aşk ile olan imtihanlarımız da. Çünkü kendimizi tamamlama, aslında olmamız gereken kişiye dönüşme çabamızın peşinde koşmadan atlıyoruz en önemli konulara. Kendi merkezine, olması gereken frekansa ulaşmayan kişinin, kendine uygun frekansı yakalaması da mümkün olmayacağı için, ilgi duyduğu kişileri hatalı bularak geçirecek ömrünü. Kendine bakmamaya çalışarak...

Teşekkür Et (2)
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimi anlatmamanın ahlaksızlık olduğunu düşünüyorum. Eğer ki aşıksanız, bunu bütün Dünya bilsin istersiniz.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder