Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Aşık olmak depresyondan çıkmaya yardımcı olabilir mi?

Aşık olmak depresyondan çıkmaya yardımcı olabilir mi?
2,015 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cavid Babayev
Öğrenci

Depresyon, başınıza gelen olaylara, sahip olduğunuz düşüncelere ve duygulara cevap olarak ortaya çıkmaktadır. Bu cümle farklı terapi ekolleri ve psikoloji teorilerinin önemli bir çoğunluğunun depresyonla ilgili anlaştığı önemli bir nokta. Belli başlı psikoterapistler sizi depresyondan çıkarmak için başka birine aşık olmaya(ya da başka biriyle seks yapmaya) itmezler. Bu aşık olmak depresyona hiç bir şekilde etki etmez mi demektir? Hayır! Mesele şu ki, yeni aşık olan kişilerin beyinlerini görüntülediyinizde duygusal bölümlerin çoştuğunu beynin ön tarafınınsa(akıl yürütme merkezleri), pek fazla çalışmadığını görürsünüz. Yani depresyonunuzu tedavi etmek için duygularınızı anlamanız gerekir, daha da duygusallaşmanıza neden olacak bir harekete baş vurmak tehlikeli ola bilir. Fakat bir sorun var! Depresyonunuzun sebebi "yetersiz sosyal beceri" diye tanımlandırıcağımız bir şeyse, seks(ya da karşılıklı aşk) buna olumlu şekilde etki ede bilir. Ancak unutmamak gerekir ki, aşkınız karşılıksız ola bilir (ya da seksden önceden farz etdiyiniz şekilde zevk almaya bilirsiniz). Hatta depresyon nedeniyle hislerinizi yanlış anlayıp başka insanların da duygularını incite bilirsiniz.

Hiç bir zaman mutsuzluğunuzu gidermek için başka insanların duygularını bir ilaç olarak görmeyin. Unutmayın, mutluluk insanın kendi içinde kendiyle çözmesi gereken bir şeydir. Kendiyle yalnız başına mutlu olmayan(en azından iyi hissetmeyen) bireyler başkalarıyla da olumlu ilişkiler kuramazlar. İlk önce kendimizi daha sonra başkalarını anlamaya çalışalım. Bu düşünce tarzıyla kurulan aileler(birliktelikler) daha sağlam olacaktır ve araştırmalar da bunu göstermektedir.

Depresyondan kurtulmak için terapistlere baş vurmak her şekilde daha akıllı bir davranış olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

294 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Depresyon Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?. (28 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Soruyorum - Aşk, Aşk, Aşk.... (28 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Yılmaz
Mehmet Yılmaz
3,332 UP
Araştırmacı

Öncelikle aşk, tüm diğer duygular gibi sinirsel ve hormonaldir. Kalple ilgili değildir ve diğer bütün duygular gibi beyinde meydana gelir. Aşkın evrimleşmesinin en kritik nedenlerinden biri sekstir.

Aşık olduğunuz kişiye baktığınızda, tenine dokunduğunuzda içiniz içinize sığmaz. Kalp atışlarınız hızlanır, yüzünüz pembeleşir. Koltuk altlarınızdan ve cinsel organınızdan etrafa, ter kokunuz ile karışacak şekilde düşük miktarda koku hormonları saçarsınız. Vücut hayatta kalmaya yönelik fonksiyonlardan, sekse yönelik fonksiyonlara yönelir. Erkekseniz penisiniz sertleşir, dişiyseniz vajinanız ıslanır. Beyninizin aktivitesi artar, üremek için hazır hale gelirsiniz.

İşte bunlar depresyondan çıkmanızı sağlar. Eğer aşkın amacı olan seksi elde edemesseniz depresyonunuz geri dönebilir.

Tüm Reklamları Kapat

428 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Aşkın Gerçekleri. (28 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Elif Erdoğan
Elif Erdoğan
38K UP
bilim sever

Merhaba ..

Kişisel fikrimi söyleyecek olursam; depresyondayken veya psikolojimizin çok iyi olmadığı durumlarda sevme veya sevilme ihtiyacımız normalden daha çok artar.Bu da ilişkilerimizi ekstra yoğun yaşamamıza sebep olabilir.Belki aşık olmak bir miktarda olsa atlatmamıza yardımcı olabilir ama bu ekstra duygu yoğunluğu her şeyi daha kötü halede getirebilir .Eğer depresyonda veya herhangi bir psikolojik rahatsızlık için profesyonel yardım alıp bu durumu atlatıp ,bir ilişkiye başlamak daha sağlıklı bir ilişki biçimi olacaktır diye düşünüyorum..

Tüm Reklamları Kapat

264 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Depresyondan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?. (28 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Depresyon. (28 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 28 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close