Sorulara Dön
7
Evrim & Abiyogenez

Apandisit neden bazı maymunlarda yoktur?

İnsanların apandisiti vardır. Ancak daha eski ataları olan alt maymunlarda apandisit bulunmaz. Süpriz bir biçimde apandisit, daha alt yapılı memelilerde, örneğin opossumlarda tekrar belirir bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

1
412 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle apandisit konusunu düzeltelim. -it eki tıp literatüründe enfeksiyon kaynaklı iltihaplanma(inflamasyon) anlamına gelmektedir. Kelime eki olarak kullanıldığı bölgenin iltihaplanması anlamına gelir. Örneğin, Bronşit; Bronşlarda iltihaplanma, Sinüzit; Sinüslerde iltihaplanma, Tonsilit; Tonsillerde(bademciklerde) iltihaplanma. Dolayısı ile apandisit, Appendix bölgesindeki iltihaplanmaya verilen addır, belirtilen uzvun adı Appendix'tir.

Appendix spesifik bir anatomik yapı olarak, sadece birkaç türde tanımlanmıştır. İnsanlarda ve insansı maymunlarda(ape), ince bağırsağın başlangıcına yakın kör bir torba olan çekumun tepesinde bulunan ince, tübüler bir yapıdır. Bilim adamları diğer primat türlerinde de appendix benzeri yapılar tespit ettiler, ancak bu yapılar henüz kesin bir sınıflandırma yapılabilecek derecede karakterize edilmedi. Tavşanlar ve bazı kemirgenlerin de appendixleri vardır ve organların fonksiyonunun gizemine biraz ışık tutmaya başlayan bu türler üzerinde yapılan araştırmalar halen devam etmektedir.

Önceden, çuval benzeri tavşan apendiksinin öncelikle arkagut fermantasyonunda yer alan bakteriler için bir rezervuar görevi gördüğü düşünülüyordu. Bu açıklama benzer sindirim sistemlerine sahip diğer hayvanlarda bir appendixin bulunmadığını izah edebiliyordu ancak insanlardaki varlığını tam olarak izah edemiyordu. Araştırmacılar appendixleri mikroskobik olarak incelediklerinde, önemli miktarda lenfoid doku içerdiğini tespit ettiler. Gastrointestinal sistemin diğer alanlarında da appendixe benzer lenfoid doku kümeleri oluşabilmektedir ve bağırsakla ilişkili lenfoid dokular (Gut-Associated Lymphoid Tissue - GALT) olarak bilinir. GALT'in işlevleri henüz tam olarak anlaşılamamıştır, ancak vücutta yutulan malzemedeki yabancı antijenleri tanıma kabiliyetine katıldıkları bilinmektedir.

Bu nedenle, bilim adamları uzun bir süre insan appendixini körelmiş bir organ olarak nitelendirmiş olsalar da, appendixin aslında vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olarak önemli bir işleve sahip olduğunu göstererek anlam değerini gün geçtikçe artıran kanıtlar tespit edilmektedir. Appendixin, özellikle yaşamın erken dönemlerinde önemli olduğu düşünülmektedir. Çünkü gelişiminin büyük kısmını doğumdan kısa süre sonra tamamlar ve ilerleyen yaşlarda gelişim hızı yavaşlar, sonunda ince bağırsakta Peyers yamaları gibi diğer GALT bölgelerine benzemeye başlar. Appendixin aracılık ettiği bağışıklık yanıtı, ülseratif kolit gibi enflamatuar durumlarla da ilgili olabilir. Yetişkinlerde, appendix en yüksek iltihaplanma eğilimi ile bilinir ve bu durumda cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Appendixin insanlarda ve diğer bazı insansı maymunlarda görülmesine rağmen, bazı maymun türlerinde görülmemesi, bu uzvun insanlarda körelmeye devam eden, bazı maymun türlerinde de çoktan körelmiş ve artık yok olmuş bir uzuv olduğunun, dolayısı ile evrimsel sürecin, insanların ata insansı maymunlardan alt tür insansı maymunlara doğru evrilen primat aratürlerinden biri olduğunun önemli kanıtlarından biridir.

Aşağıdaki yazımızdan diğer hayvanlardaki appendix formasyonlarını ve appendix evrimi ile ilgili detayları da okuyabilirsiniz.

Sevgiler.

552 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
10
Teşekkür (6)
Paylaş
10
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın