Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Apandisin körelmiş organ olduğunu ve asıl işlevini yerine getirmediğini nereden biliyoruz?

Asıl işlevinin lenfosit üretmek veya antikorların oluşmasını sağlamak olmadığını nereden biliyoruz?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Apandis'in körelmiş olması işlevsiz olduğu anlamına gelmez.

İşlevi henüz kesin olarak bilinmese bile son yıllarda gerçekleştirilen araştırmalar bu kesenin yararlı sindirim florası tarafından hastalık dönemlerinde kullanılan bir nevi sığınak işlevi gördüğüne işaret etmektedir.

Duke Üniversitesi’ndeki bilim insanlarına göre yararlı bakteriler apandisten çekilebilir. Bu şekilde şiddetli kolera ve dizanteri sonrasında mikrobiyota onarılabilir.

Midwestern Üniversitesi'nden araştırmacılar, yürüttükleri çalışma ile apandisin vücudumuzda ortaya çıkışının, yok oluşunun ve geri gelişinin tarihini incelediler. Çalışmada farklı memeli türlerinin son 11 milyon yıllık süreçteki apandis gelişimi incelendi. Çalışma sürecinde apandis'in 29 kez değişim geçirdiği, 12 kez ise yok olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, "Apandisin tarihsel süreçte bu kadar çok kaybolup geri gelmiş olması, bu organın önemine işaret ediyor. Bu sebeple apandisin evrimsel süreçten kalma faydasız bir organ olduğu hipotezi geçerliliğini yitiriyor." olduğunu söylüyor.

Yokluğu birey için herhangi bir sorun teşkil etmez ama varlığı durumunda %7 'lik bir akut apandisit riski yaratabilir.

Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Sinirbilim
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kadınlar erkeklerden daha iyi midir bilemem. Ancak daha kötü olmadıklarından eminim.”
Golda Meir
Geri Bildirim Gönder