Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Antropoloji bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz, okunması makul mu?
Antropoloji
118 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ali Emir Orhan
Ali Emir Orhan Antropoloji öğrencisi.

Eğer gerçekten öğrenmeye meraklı ve araştırma tutkusu yerinde olan birisiyseniz antropoloji bölümünü okumak çok isabetli olacaktır. Antropoloji oldukça multidisipliner bir saha olduğu için ilgi alanınız her ne ise onu karşılayabilecek alt dallara sahiptir. Yeri geldiğinde sosyal ve fen bilimleri arasında bir köprü görevi de yürütmektedir. İnsanı ilgilendiren her şey ve tüm konular antropolojinin ilgi alanıdır. İnsan ile ilişkili her konu ve ürettiği tüm entelektüel birikim de aynı şekilde ilgi alanıdır. Karşılaştırmalı incelemeler, eleştiriler beceri, empati, kültürel görelilik yapabilmeyi sağlaması insanın vizyonunu ve bakış açısını geliştiren durumlardır.

Biyolojik antropoloji başlığı altında; paleoantropoloji (geçmişe dönük insan ve insan ile bağlantılı türlerin evrimini inceler) ile fiziksel antropoloji (daha çok günümüz insanlarını; insan morfolojisi, fizyolojisi, genetiği, büyüme ve gelişimini inceler) fosil kazıları, antropometrik ölçümler, karşılaştırmalı analizler, mikroskobik incelemeler, moleküler ve genetik çalışmalar, tür tayini, yeni keşifler, adaptasyon ve mutasyonların anlaşılması, insanlar arasındaki biyolojik çeşitlilik gibi hem saha alanında hem de birebir insan teması ile laboratuvar ve doğrudan gözlem yolları ile çalışma yapma imkanı sunar.

Sosyal ve kültürel antropoloji ise kuramsal antropoloji gibi başlı başına derya deniz bir birikim dışında etnografya ve etnoloji gibi kültürel karşılaştırma ve yeri geldiğinde uzun süreli doğrudan temas, kültürel şok yaşama düzeyinde maruz kalma gibi fırsatlara mahal verebilecek araştırma ortamı sunar, hem insana deneyim hem de gerçekten bilgi katar. Sosyal antropoloji oldukça geniş bir alandır ve antropolojinin fen bilimlerine kayan tarafı gibi birçok bilim dalı ile doğrudan ilişkilidir. Kısacası antropoloji anlatmak ile bitmez onu deneyimlemek ve sürekli öğrenme açlığı ile tutuşmak gerekir.

Bu Reklamı Kapat

Bu bölüm kendini gösterebileceğin birçok imkana sahiptir eğer araştırma tutkun ve azmim yüksek ise tüm imkanlar açıktır. Dünya genelinde özellikle gelişmiş ülkelerde, antropolog olduğunu söylemek, teşbihte hata olmaz, senin ayakta karşılanmana neden olacaktır. Unutulmaması gereken bir nokta da 4 yıllık bir eğitim ile kendini antropolog olarak tanımlamak bana göre oldukça yanlıştır. Antropoloji, Eric Wolf'un dediği gibi çok geniş bir daldır ve insani bilimlerin en bilimselidir. Bu söylemlerin karşılayacak donanımda insana ihtiyaç duyar. Örnek olarak, Amerika'da okunması en zor bölümlerden birisidir. Oldukça karmaşık ve zor geldiği için bölümü çabucak bırakanlar mevcuttur. Araştıran ve merak eden insanlar için oldukça zevklidir. Azim ve çalışma ile ilerlendiğinde sanıldığı gibi iş imkanları düşük olan bir bölüm değildir aksine prestijli ve sana birçok konuda imkan sağlayacak bir bölümdür. Dil becerini geliştirmen ve yukarıda saydığım şartları taşıman veya taşıyacağını düşünmem durumunda kariyerin pozitif bir yönde ilerleyecektir.

Makul olması senin başarına ve kendine geliştirmene bağlıdır, antropolog olmanın getirdiği bir bilinç düzeyi ve kavrayış şekli mevcuttur. Bunu geliştirmek kişilerin kendi elindedir, 4 yıllık bir bölüm olsun yeter mantığı ile okunması gereken en son bölümlerden birisidir. Bölüm ile alakalı konuları sevmeden anlamak, çalışmak, ilgilenmek pek mümkün değildir. Tüm bu nedenlerden dolayı iyice araştırılması gerekir hatta konu hakkında giriş düzeyinde kitaplar okunması iyi olacaktır.

108 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et