Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Anti madde ve maddeyi çarpıştırırsak ne olur?

Geriye enerji kalır mı ya da kalıntı kalır mı? Detaylarla açıklayabilir misiniz?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Madde ve anti-madde arasındaki çarpışma, her ikisinin de yok olmasına yol açabilir, aynı şekilde parçacıklar ve anti partiküller arasındaki çarpışma da böylece yüksek enerjili fotonlara (gama ışınları) veya diğer parçacık-anti partikül çiftlerine yol açabilir. Toplam kütle enerjisi korunur, bu nedenle bir pozitronla çarpışan bir elektron için gama ışını yayılır. Madde ve antimadde ise tamamen ortadan kalkar.

Madde karşıtı karşıt maddenin son sonucu, kütle-enerji denklik denklemi ile orantılı bir enerji salınımıdır, Bu enerji E = mc2 ile gösterilebilir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. researchgate What happens when matter and anti matter colide ?

Tümüyle enerjiye dönüşür. Bu enerji de foton olarak saçılır. Yani madde ve antimatte bir araya geldiğinde maddesel bir kalını bırakmaz. Burada bunun ttersi de doğrudur. Yani belirli miktardaki fotonu, çekirdeğin manyetik alanı yakınına gönderirsek, elektron ve pozitron oluşabilir. Buna da çift oluşum denir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Çift Oluşum
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şansı en az hak edenler, onu en çok arzularlar.”
Moliere
Geri Bildirim Gönder