Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Amerika kıtasındaki primatlar afrika'daki kuzenlerine nasıl bu kadar benzer evrimleşebildiler?

Şahsen evrim hakkında yeterince bilgim olduğunu düşünüyorum ama bunun cevabını bir türlü bulamadım. Kristof kolomp amerika kıtasını keşfettiğinde orda da insanlarla karşılaşmıştı (üstelik onlar da da sünnet geleneğin olduğunu gördü. Çok ilginç. ). Biz homo sapiensin 4-4.5 milyon yıl önce primattan yavaş yavaş ayrıldığını biliyoruz. Ama amerika kıtası afrika dan bir buçuk milyar yıl önce ayrıldığını biliyoruz. Oradaki primatlar insana, afrikadaki kuzenlerine nasıl bu kadar benzer evrimleşebildiler

3
218 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Oralarda yaşayan insanlar farklı primatlardan gelişen farklı insan ırkları değiller onlar biziz. Yani onlar homo sapiens. Amerika kıtasına geçmek insanlığın tarıma geçmesiyle doğru orantılı yani insanlık tarıma geçtiği zaman ile Amerika kıtasını keşfetmesi aynı zamanlara denk geliyor. (Günümüz) Rusyasının ucundan Bering boğazı üzerinden Amerika kıtasına kolay bir geçiş yapılabilir ki o zaman ki şartları düşünecek olursa havalar daha soğuk olduğu için boğazdan geçmek daha kolay olur. Yani kısaca onlar farklı insan değiller onlar biziz.

Bering boğazı üzerinden Amerika’ya geçiş
Bering boğazı üzerinden Amerika’ya geçiş
Sapiens “Yuval Noah Harari”
363 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Bence sorunun can alıcı noktası. fosiller.Daha açık bir değişle soru ve sorun, bir zamanlar yaşamış canlıların artık yaşamıyor ve yeryüzünden silinmiş olması, ama geride kalan fosillerinin, neden farklı kıtalarda bulunmuş olmasıyla ilgili. Bu doğruysa, yanıt çok basit: Bu fosilleşmiş canlılar, yaşadıkları dönemde aynı ortak ve tek coğrafyayı (kıtayı) paylaşıyorlardı. Ama daha sonra milyar yada yüz milyonlarca yıl süren jeolojik olaylar sonucunda bulundukları coğrafya (ya da ana kıta) birinden ayrılarak dağıldı. Böylece bu hayvanlar, yeni oluşan farklı kıtalarda yaşamlarını sürdürmeye devam ettiler. Öldüklerinde ise, fosilleri doğal olarak bu farklı kıtalarda ortaya çıktı. Ayrıca bir dünya haritasına bakarsanız, karşılıklı duran bütün kıtaların neredeyse tüm girinti ve çıkıntılarının bir yapboz oyunu (lego) gibi birbirlerine denk gelip karşılıklı yerleşecekmiş gibi durduklarını kolayca görürsünüz. Ama bu olay, homo sapies ve onunla yakın zamanda oluşmuş diğer canlılar için geçerli değildir. Çünkü bu "yeni" canlıların evrimleşip oluşma süresi, kıtaların kayma dağılma sürecinden çok çok kısa ve yenidir.

131 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Bu durum kıtaların önceden tek bir kıtanın ayrılarak farklı kıtaları oluşturduğunu kanıtlar niteliktedir ve farklı kıtalarda olsalar da ortam değişse bile bir şekilde canlıların hayatta kalmaya devam ediceğinin de kanıtıdır. Bu sadece aynı türlerin fosillerini bulmaktan ibaret değil aynı zamanda evrimleri de birbirine yakın şekilde gelişmiştir .Çünkü canlılar avcılar ve avlar olarak farklı kıtalarda bulunmuşlardır . Aynı avcılar da avlarla beraber gelmiştir yani . Evrimleri de genelde iklimsel farklılık yüzünden fenotip olarak canlıları farklılaştırmışlardır. Tabi baştan beri bahsettiğim değişimler 1 yılda yaşanmış şeyler değiller 😀 . YouTube bu kıtaların ayrılması konusunda güzel videolara sahip . İstersen Kör Saatçi'yi de okuyabilirsin .

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın