Puan Ver
0
Puan Ver

Akraba olmayan insanlar nasıl bu kadar birbirine benzeyebiliyor?

Birbirleri arasında hiçbir akrabalık, genetik alaka olmayan, tamamen birbirine yabancı insanlar nasıl bu kadar benzer görünüşlere sahip olabiliyorlar? Ebeveynlerin farklı insanlar oldukları elbette biliniyor fakat birbiriyle dış görünüşü benzeyen insanlar yine aynı şekilde benzer dna dizilimine mi sahip oluyorlar? Dünyada görünüşümüzün benzediği başka insanların olmasının sebebi nedir?

1
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Çünkü yeterince büyük bir popülasyon içerisinde genetik varyasyonların bile limiti olabiliyor. Sonuçta yüz kaslarını ve kafa derisini kodlayan genlerin polimorfizmi büyük sayılarda benzeyebiliyor. Çünkü dış görünüşümüzü belirleyen özellikler (saç tipi, göz rengi, deri tipi, mimikler vs) kabaca bunlar. Yedi küsür milyarı geçtim, 10000 kişilik bir popülasyonda dahi birkaç kişi birbirine son derece benzeyebilir. Bu, bütün hayvanlarda geçerli. Bu demek değildir ki aynı DNA'ya sahip oluyorlar. Sadece bahsettiğim özellikleri kodlayan genler benzer oluyor ya da o genlerin ekspresyonları benzer oluyor.

Dahası, popülasyonların giderek birbirine karışması sonucunda, bir yandan da popülasyondaki birey artışı ile birlikte, benzer bireylerin ortaya çıkma olasılığı artacaktır. Hem de gen izolasyonundaki azalma ile birlikte benzerlikler artacaktır.

Favorilerime Ekle
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar zalimken kuzu, boyun eğerken kurt gibi gözükür.”
Carl von Doren
Geri Bildirim Gönder