Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mehmet Yılmaz
Mehmet Yılmaz
3,302 UP
Üye
8

Ağırlık egzersizi aç karnına mı yoksa tok karnına mı yapılmalı?

Zorlayıcı ağırlık egzersizinin gece açlığı sonrası sabah kahvaltıdan önce yapılması ile yemek yedikten birkaç saat sonra yapılması arasındaki farklar nelerdir? (Yemek yedikten hemen sonrayı sormuyorum çünkü o zaman karnıma sancılar giriyor, zaten yapamıyorum)
9,342 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Özge Sarıcan
Özge Sarıcan
1,725 UP
Beslenme ve Diyetetik öğrencisiyim

Yemekten minimum 30-40 dk sonra egzersize başlamak doğru olanıdır. Aç karna olduğunuzda vücudun enerji ihtiyacı karşılanmamış olduğundan tansiyon, kaslarda zorlanma, kanda şeker problemleri yaşarsınız. Nefes sıklığının artması sebebiyle zaten bir miktar kafada ağırlaşma, baş dönmesi olacaktır, aç olursanız bunun şiddetini de arttırmış olursunuz. Yemekten hemen sonra olduğunda da en basitinden reflüye davetiye çıkmış olur. O nedenle derslerde de gördüğümüz yemekten minimum 30-40 dakika mümkünse yaklaşık 2 saat sonrası en doğru olanı, çok ağır egzersiz yapan biriyseniz de egzersizden sonra bir tane çikolatalı süt içmeniz tavsiye ediliyor. Kan şekerinizi ve kaybettiğiniz enerjiyi tekrar dengeleyecek ve oluşacak problemleri minimize edecektir. Örnek olarak fitness için aradaki performans farkı hakkında kaynağa bir tez ekliyorum göz atarsınız (Yüksek lisans tez çalışması: AÇ KARNINA EGZERSİZ YAPANLARLA YEMEKTEN FARKLI SAATLER SONRASINDA EGZERSİZ YAPANLARIN BAZI KUVVET TESTLERİ AÇISINDAN TEMEL KUVVET PERFORMANSLARININ KARŞILAŞTIRILMASI - Cemal Güntekin)

508 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Cemal Güntekin. (Tez, 2021). Fitnes Uygulamalarinda Aç Karnina Egzersiz Yapanlarla Yemekten Farkli Saatler Sonrasinda Egzersiz Yapanlarin Bazi Kuvvet Testleri Açisindan Temel Kuvvet Performanslarinin Karşilaştirilmasi.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close