Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

32 sayısının yüzde 25 fazlası kaçtır?

6,937 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Ali Kaya
Ali Kaya
137K UP
Bilim Takipçisi

Çok basit bir şekilde bulucağız.

Yüzde yirmi beş bir sayının basitçe dört de birine eşittir bire dört de bir eklersen beş bölü dört elde edersin (5/4) bir sayının yüzde 25 fazlasını bulmak için bir sayıyı 5/4 ile çarpabiliriz buda 40 yapar!

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Doğan Yavuz
Elektrik Mühendisliği

32x25/100=8

32 + 8 = 40

Tüm Reklamları Kapat

Bu tarz hesaplamaları zihinden çözmeye çalışmak daha sağlıklıdır. Özellikle sınavlara girecek öğrencilere (kendimden biliyorum) büyük bir pratiklik katar.

Fakat benim vaktim yok sürekli hesaplama yapmam gerek veya hiç uğraşamam dersen buradaki yüzde hesaplama aracını da kullanabilirsin. :) Başarılar.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mahmut Osmanoğlu
Matematik bilgisi çok da kötü olmayan birisi

Bunu bulabilmek için sayıyı, yüzde'ye çarpıp 100'e bölmek gerekir. 32x25=800 yapar. 800'ü 100'e bölünce 8 alırız. Şimdi 32'nin üzerine 8 gelmemiz lazım, bu durumda 40 cevabını alırız. Demek ki cevap 40.

820 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Anonim. Yüzde Nedir?. (17 Mart 2021). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Can Temir
Can Temir
8K UP
Psikoloji Öğrencisi

Merhabalar

Sanırım attığınız bir kitapta karşınıza çıkan bir matematik problemi. Bu tür problemleri sayın Mahmut Osmanoğlu'nun anlattığı yöntemle de çözmek mümkün ama biraz uzun sürer ve bazen kafa karışmasına sebep olabilir. Bunun yerine Oran-orantı ile çözmeyi deneyebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Öncelikle bilinmeyen bir sayımız var (32'nin %125 artmış hali). Buna "x" adını verelim. Ayrıca burada "doğru orantı" var; çünkü görüldüğü üzere işlemin sağ tarafındaki sayı artınca bilinmeyen sayımız da artıyor. Örneğin bir işçi probleminde ters orantı vardır; çünkü işçi sayısı arttıkça çalışılması gereken saat sayısı azalır.

100 de 32 ise 125 te x tir:

Tüm Reklamları Kapat

100 ------- 125

32 -------- x

Çaprazlama bir şekilde çarparak sonucu elde edebiliriz

100.x = 125.32 (her iki tarafı 25'e bölelim)

4.x = 5.32 (her iki tarafı 4'e bölelim)

x = 5.8

x = 40

Bu yöntem çok daha pratiktir ve neredeyse bütün problem türlerini bu yöntemle çözebilirsiniz. Ben kendim YKS sınavına girdiğim vakit birçok problemi hızlı bir şekilde doğru orantıyla çözmüştüm.

970 görüntülenme
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Biçer
Öğrenci

32 sayısının yüzde 25 fazlasını bulmak için aşağıdaki adımları takip edebiliriz:

İlk olarak, 32 sayısının yüzde 25'ini hesaplamamız gerekiyor. Bunun için 32 sayısını 100'e böleceğiz ve sonucunu yüzde işaretiyle çarpacağız. Matematiksel olarak ifade edersek:

Tüm Reklamları Kapat

(32 * 25) / 100

Bu işlemi yaparak 32 sayısının yüzde 25'ini buluruz. Hesaplama aşağıdaki gibi yapılır:

Tüm Reklamları Kapat

(32 * 25) / 100 = 800 / 100 = 8

Bu işlem sonucunda, 32 sayısının yüzde 25'i 8 olarak bulunur.

İkinci adımda, bulduğumuz yüzde 25 değerini 32 sayısına eklememiz gerekiyor. Matematiksel olarak ifade edersek:

32 + 8

Bu işlemi yaparak 32 sayısının yüzde 25 fazlasını buluruz. Hesaplama aşağıdaki gibi yapılır:

32 + 8 = 40

Bu durumda, 32 sayısının yüzde 25 fazlası 40 olarak bulunur.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close