Puan Ver
1
Puan Ver

30 aralikda da bir yil bitiyor. Her gun boyle. 365ten 1ine anlam yukluyoruz. Insan objektif olamaz. Farkinda miyiz?

Kendi bakis açımızı derinlemesine ele almasi gereken bilincleriz. Bir bakis açısını afişe etmek, objektif olamama kanıtı olabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanın objektif olması gördüğüm kadarıyla daha akıllı olmasıyla (Bundan kastettiğim insanın toplumu, kendisini ve dünyayı anlamaya yaklaşmasıdır. Buna evreni anlamak da eklenebilir ama evrenin anlaşılması daha çok gerçeklikle ilgili bir sorundur) doğru orantılı olarak ilerleyen bir süreçtir ve merakımız devam ettikçe hep süreceğini düşünüyorum. Hepimiz duygularımızı denetlemeyi kendi kendimize öğrenmek zorundayız çünkü her birey özgün yan barındırıyor ve bundan dolayı toplumsal yaşantımızda kendimiz dışındakilere bir miktar mesafeli bir miktar da samimi oluyoruz (Burada mesafeli ile samimi iki zıt kategori olarak ifade etmeye çalıştımç daha doğru zıt kategoriler varsa öğrenmek isterim). Tabi bu konuda hiç yardım almamalıyız diye bir şey yoktur. Ben bu konuda Spinoza'nın Etikasında ve Erich Fromm'un Yaşama Sanatında geçenlerden istifade ettim.Bakış açısını afişe etmek, bana objektif olmamanın kanıtı değil de işareti gibi geliyor. Bu ayrımı yapmamın sebebi, kanıt kesin bir şey olmak zorunda gibi bir manaya gelmesidir. İşaret ise bir ipucudur. Örneğin, Bir insanın bilinçsiz ya da bilinçli olarak bir davranış sergilemesi aklından geçenlerin işaretidir. Ancak senin verdiğin örnekte bakış açısını afişe etmek, objektif olamama işaretidir. Ben kanıtladığım şeylerin yanlışlığını pek düşünmem çünkü büyük oranda mantıksızdır. Böyle bir şey düşüneceğim zaman, olanı daha iyi anlamaya çalışıyorumdur. Umarım sorunun yanıtını verebilmişimdir

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Güvenlik bir batıl inançtır. Yaşam ya cüretkar bir maceradır, ya hiçbir şey!”
Helen Keller
Geri Bildirim Gönder