Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

21. Yüzyılda evrimin geldiği son nokta nedir? Yakın/uzak hedefler düzeyinde yapılan çalışmalar hangi düzeydedir?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu çok önemli bir soru. Günümüzde, artık evrimin nasıl işlediğini neredeyse tamamen biliyoruz. Binlerce tür üzerinde test ettik ve hiçbir istisna bulamadık: Türler, çevre şartlarının etkisi altında yeterince çeşitliliğe sahiplerse evrimleşirler. Bu kaçınılmazdır. Günümüzde, bu bilgiyi kullanarak tarım ürünlerini geliştirebiliyoruz (doğrudan genetik müdahaleye ihtiyaç duymadan). Sadece insan türünün değil, diğer hayvan türlerinin de hastalık yapıcı etkenleriyle aktif olarak mücadele edebiliyoruz. Kendi kökenlerimize ve diğer türlerle olan ilişkilerimize ışık tutarak binlerce yıllık "Ben kimim?" ve "Ben nereden geldim?" sorularına net cevaplar verebiliyoruz. Evrimsel Biyoloji, bilimde çığır açtı ve açmaya devam ediyor.

Gelecekte de bu yanıtlardan yola çıkarak yepyeni ortamları (diğer gezegenleri örneğin) Dünya'daki canlıların yaşayabileceği yerler haline getirebileceğiz. Bu, sanıyorum ki Evrimsel biyolojinin öneminin kavranmasına yardımcı olacaktır.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tek kitaplı insandan korkarım.”
Thomas Aquinas
Geri Bildirim Gönder