Sorulara Dön
0
Genel ve Kategorisiz

20 yaşındayım ve polis olmak istiyorum ancak altyapım yok, dershaneye gitmeli miyim?

1
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar

Bu dediğiniz sorunun cevabının sadece kişiye ve kişinin özelliklerine bağlı olmasıyla birlikte sizi bu konuda biraz bilgilendirebilirim. Üniversite sınavına hazırlandığımda dönemde neredeyse yarıyıl tatiline kadar dershaneye gidip devamında tek başıma çalışmıştım. İki tarafında avantajları ve dezavantajları var.

Eğer dershaneye gidersiniz dershane size iyi bir çalışma alışkanlığı ve özdisiplin kazandırır. Etraftaki herkesin bir şeylere çalışıyor olması ve dershanelerin her hafta yaptıkları deneme sınavlarıyla (sınav sonuçlarına göre alt sınıfa veya üst sınıfa çıkılıyor) oluşturdukları rekabet ortamı son derece faydalı ve kişileri öne atan birer faktör. Aynı zamanda birçok dershane öğrencilere ücretsiz etüt (öğretmenle birebir ders) alma imkanı veriyor ve öğretmenlerle öğrenciler arasında oluşan arkadaşlık ortamı da cabası. Bir diğer yandan bakmak gerekirse ücretleri son derce pahalı. Üstelik herkesin öğrenme düzeyi eş değil: Bazı konularda artık görmekten ezberlediğiniz şeyler diğerleri anlamadığı için defalarca öğretmenler tarafından tekrar ve tekrardan anlatılıyor; aynı şekilde senin anlamadığın kısmı bütün sınıf anladıysa bu sefer sen anlamadan hızlı geçiliyor bu bir dezavantajı.

Eğer kendi başınıza çalışırsanız zamanınız çok daha bol olacaktır. Üstelik dershane verdiğiniz paranın belki de dörtte biriyle sizi son derece öne taşıyacak kitapları alabilirsiniz. Youtube'de çokça hoca var ve çoğu yetkin kişiler. Onlarla gitmek dershanedeki hocalarla gitmekten çok daha avantajlı; çünkü patron sizsiniz istediğiniz dersin istediğiniz kısmını istediğiniz an açıp tekrar edebilirsiniz. Şuan kapalı lakin ben çalışırken kütüphaneler de bana son derece faydalı olmuştu. Tek başınayken konular da çok çok çok daha hızlı bitiyor. Ama aynanın bir diğer yüzünde durumlar zorlaşabilir. Eğer sizin bir özdisiplininiz yoksa, kendinize hakim olup program yapamıyorsanız evde tek başınıza çalışmaya karar vermek muhtemelen sizin üniversite sınavına hazırlık döneminizi 1 sene daha uzatan bir durum olur. Bu yüzden bu doğrultuda kendinize iyi bilmek lazım: "bende bu özdisiplin var mı?" "Bu uzun süreçte hiç sıkılmadan ve usanmadan kendi kendime ders çalışabilir miyim?" Aynı şekilde bu tek başınıza ders çalışma ortamınızda etrafınızda ders çalışan kimse olmayacak ve sizi hırslandıran bir rekabet ortamı muhtemelen oluşmayacak. Bunu çözmek için bir arkadaşım dershanelerle anlaşıp deneme sınavı başı 10 tl ye bu rekabet ortamını sağlıyordu siz de belki bunu yapabilir ve kendinize bu ortamı sağlayabilirsiniz.

Bir diğer seçenek özel öğretmenle çalışmak. Bu seçenek benim yapmamış olmama karşın son derece etkili. Öğretmen size dershanenin sağladığı özdisiplin ve çalışma düzenini oluşturur. Eğer şanslıysanız ve bu öğretmen aynı zamanda bir dershanede öğretmense muhtemelen sizin dershanedeki deneme sınavlarına da dahil olmanızı sağlayarak bu rekabeti sağlar. Üstelik fiyatı da dershanenin yaklaşık yarısı kadardır. Bu yöntemi kendim denemediğim için olumsuz taraflarına hakim değilim; lakin şuan YKS'ye tekrar çalışacak olsam muhtemelen başvuracağım seçenek bu seçenek olurdu.

128 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Rüştü Hoca. (video, 2021). Harika bir Türkçe ve Edebiyat öğretmeni. Not: https://www.youtube.com/channel/UCyohoF5P2JFvc3KLLZRwDug.
  • Halil Koyuncu. (video, 2021). Sıkmadan eğlendirerek matematik anlatan harika bir öğretmen. Not: https://www.youtube.com/c/Matemati%C4%9FinG%C3%BClerY%C3%BCz%C3%BC/featured.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et