Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arda Öğrenenefe
Üye
0

2. Dünya Savaşın'daki En İyi Komutanlar Kimlerdir?

2. Dünya Savaşı'nda savaşmış veya önderlik etmiş en iyi komutanlar kimlerdir?
5,068 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Turan ZEYBEK
Turan ZEYBEK
54K UP
Bu konularda biraz bilgi sahibiyim

Erwin Rommel (Çöl Tilkisi):Erwin Rommel başına buyruk bir komutandır.Hitler'in disiplinine uymayan bir komutan olduğu için Hitler Rommel'ın görev yerini değiştirmek adı altında Rommel'ı Libya'ya sürmüştür.Kuzey Afrika cephesinde İngiltere Mısırı İtalya'nın Libya'sını Tobruk a kadar işgal etmiştir.Rommel Kuzey Afrika cephesinde tankların arkasına tel bağlamak(çıkan toz ve duman sayesinde daha fazla kuvvet geliyormuş gibi göstermek için), topları kumun altına gömüp kamufle etmek gibi taktiklerle İngilizleri başarıyla Mısır'ın El Alameyn kentine kadar püskürttü ve Alman ve İtalyan ordusundan 2 kat fazla kuvvete sahip Tobruk kentini 33.000 esir alarak geri almıştır. Cephede tankların yakıtının bitmesi,İngilizlerin terk ettiği bölgelerde bıraktığı sahte haritalar ve Rommel'ın hastalanması gibi sebeplerden dolayı Almanların Kuzey Afrika savaşı başarısız sonuçlanmıştır.[1]

Erich von Manstein:Polonya Cephesi,Fransa Savaşında yer almıştır.Barbarossa Harekatında ordusunu 2 günde 160 km ilerleterek Dvina Nehrindeki kritik köprüleri ele geçirip bazı şehirleri işgal etmiştir.Leningrad cephesinde ordusunda 60.000 kişilik kayba sebep oldu.Rusya'daki diğer cephelerde de yer almış olan Manstein savunma savaşında hareketli bir savunma kurmak isterken Hitler savunmanın durgun davranmasını istiyordu.Aralarında çıkan tartışma sonucu Hitler,Manstein'ı görevinden aldı.[2]

Tüm Reklamları Kapat

George Smith Patton(Çılgın Patton):Savaşın sonlarına doğru olan kara çıkartmalarıyla tanınır detaylı bilgi için:[3]

Bildiğim ünlü generaller

Hepsini tam manasıyla anlatamadım.Kaynakları inceleyebilirsiniz

760 görüntülenme

Kaynaklar

 1. youtu.be. 2.Dünya Savaşı (53.16-1.05.29). Alındığı Tarih: 18 Ağustos 2022. Alındığı Yer: youtu.be | Arşiv Bağlantısı
 2. Wikipedia. Nazi Almanyası Silahlı Kuvvetlerinin En Şöhretli Generallerinden Biri. (12 Kasım 2005). Alındığı Tarih: 18 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 3. Encyclopedia Britannica. George Patton | Facts, Biography, Quotes, World War Ii, & Death. Alındığı Tarih: 18 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Encyclopedia Britannica | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Barış Emre
Askeri Tarihçi / Güvenlik Uzmanı

2. Dünya Savaşı'nın en iyi Komutanları şüphesiz ABD generalleridir. Örnek verilmek gerekirse General Douglas Mac. Arthur ( Daglıs Mec. Arthur) Japonları En çok korkutan Generaldir. Diğer general ise Georges S. Patton'dur. Japon subayların korkulu rüyasıdır. Diğer general ise General Nimitz'dir. Tabii bu da Japonları pasifik'te korkutan Generallerden biridir.

[1][1]

Tüm Reklamları Kapat

439 görüntülenme

Kaynaklar

 1. -. Pasifik Cephesi. (20 Şubat 2022). Alındığı Tarih: 22 Eylül 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Umut Yıldırım
Umut Yıldırım
1,650 UP
Arastırıcı/Tarihci

Benim okuduğum makaleler ve sübjektif yorumumu katarsam ilk üçü

1-Douglas macarthur

Tüm Reklamları Kapat

3-erich von manstein

3-bernald montgomenary

ama erwin rommel hitler tarafından öldürmeye zorlanmasaydı ilki o olurdu ve II. El-Alameyn Muharebesi'nde erwin rommel'in ikmali ve petrolü olsaydı muharebeyi almanya kazanırdı mısır axis'in eline geçerdi ve bernald montgomenary bu kadar popüler olmazdı[1]

259 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Pier P. Battistelli. (2021). Osprey Büyük Komutanlar - Erwin Rommel. Yayınevi: Kronik. sf: 64.
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close